logo

Üretici 35 kuruş kazanıyor

Marketlerde tavuk eti satış fiyatlarına yüzde 100’ün üzerinde zam yapılırken, tavuk üreticileri yapılan zammı kendilerinin yapmadığını belirterek, yaklaşık 4 yıldan besledikleri tavuklardan kilo başına 35 kuruş kazandıklarını ifade etti.

ADANA (GÜNEY HABER)-Marketlerde tavuk eti satış fiyatlarına yüzde 100’ün üzerinde zam yapılırken, tavuk üreticileri yapılan zammı kendilerinin yapmadığını belirterek, yaklaşık 4 yıldan besledikleri tavuklardan kilo başına 35 kuruş kazandıklarını ifade etti.

Tavuk etine yapılan zamma üreticiler tepki gösteriyor. Tavuk etine üreticilerin değil tavuk eti satışı yapan firmaların zam yaptığını kaydeden tavuk üreticileri, yaklaşık 4 yıldan bu yana üreticiler olarak aynı fiyata tavuk beslediklerinin altını çizdi. Tavuk etinden üreticilerin değil firmaların para kazandığını kaydeden tavuk üreticileri, bu durumun adil olmadığını kaydetti.

Tavuk piyasası hakkında bilgi veren tavuk üreticisi Mikail Uygur, “Firmalar tavuk üreticilerine beslemeleri için civciv veriyor. Civcivle birlikte yine yemini, ilaçlarını da firmalar veriyor. Sonrasında bizler bu civcivleri 40 gün boyunca besliyoruz. 40 gün sonunda tavuklar kesilecek boyuta geliyor ve üretici beslediği tavukları kesime veriyor. Tavukları verdikten sonra firmalar üreticisine yine hemen civciv veriyor. Bu şekilde devam edip gidiyor” dedi.

4 YILDAN BU YANA AYNI FİYATA TAVUK BESLİYORUZ

Son günlerde tavuk eti satış fiyatına yapılan zamma tepki gösteren Mikail Uygur, “Üreticiler olarak bizler yaklaşık 4 yıldan bu yana aynı fiyata tavuk besliyoruz. 40 gün boyunca bu civcivlere gözümüz gibi bakıyoruz. Kümeslerin gerek temizliği – bakımı, gerek ısıtılması-soğutulması – aydınlatılması için kullanılan elektriği ve su tüketimini üretici kendi cebinden karşılıyor. Elektrik ve su içinde olmak üzere her bir tavuğun bakımı neredeyse günlük 1 kuruşa geliyor. Bu da bizi kurtarmıyor. Tavuk üreticileri olarak bizler firmaların tavuk etine yapmış olduğu zamdan hiçbir şekilde faydalanamıyoruz. Tavuk etine son günlerde çok büyük oranda zam yapıldı. Fakat bizlerin kâr marjı yine değişmedi. Üretici yem ve ilaç ücretini bahane edip tavuk etine zam yapıyor. Üreticinin emeğini, kullandığı elektrik ve suyu kimse düşünmüyor. Bu böyle devam ederse, kümesçiler artık bir bir bu işi bırakmaya başlayacak” diye konuştu.

Share
188 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.