Adana Güney Haber

Üretici, hasat için gün sayıyor

Üretici, hasat için gün sayıyor
135 views
29 Ekim 2021 - 14:46

Önemli kış meyvelerinden bir tanesi olan ayvanın hasat zamanı yaklaşıyor. Bu sene ayva da üretimin bol olduğunu belirten üreticiler, ayva üretiminden ümitli olduklarını ifade ederken hasat için gün saydıklarını belirtiyorlar.

(HABER MERKEZİ)-Önemli kış meyvelerinden bir tanesi olan ayvanın hasat zamanı yaklaşıyor. Bu sene ayva da üretimin bol olduğunu belirten üreticiler, ayva üretiminden ümitli olduklarını ifade ederken hasat için gün saydıklarını belirtiyorlar.

Tadı ve aroması ile sevenlerinin tezgahlardaki yerini almasını dört gözle bekledikleri ayva da hasat zamanına oldukça kısa bir süre kaldı. Üreticilerin de büyük bir umutla bekledikleri ayva hasadı verimin ve kalitenin yüksek olması nedeniyle bereketli geçmesi bekleniyor.

Ayva hasadının kısa süre sonra başlayacağını bu nedenle üreticiler olarak çok heyecanlı olduklarını belirten Hikmet Korkmaz; “Bu sene ayva ağaçlarında hastalık görülmedi. Geçen sene tüm meyveleri etkileyen Akdeniz Sineği ayvalarımızı da etkilemişti ve ilaçlamalara rağmen ayvaların çoğunda hastalık olmuştu. Biraz hastalıklarla mücadele ettik ancak zamanında ilaçlama ve doğru bakım ile hastalığı kısa zamanda önledik ve şuanda ayvalarımız gerek lezzet gerekse de büyüklük, kalite açısından yeterli seviyelerde olan meyvelerdir. Hasat zamanı diğer meyvelerde olduğu gibi uzun sürmez. Tek ürün olduğu için olgunlaşınca toplar, satarız. Bu nedenle hasadı yorucu olmuyor. Ayva bir sene kaliteli ürün verse öteki sene vermiyor. Geçen yılki ürünlerimiz bu kadar kaliteli ve büyük değildi. Çünkü geçen yıl hastalık vurdu ve tahmin ettiğimiz kadar bir ürün elde edemedik. Bu sene öyle değil ama. Umarım bizim ve tüm üretici kardeşlerimiz için bereketli bir hasat geçer.” dedi.

Ayva üretiminin son dönemde arttığına da dikkati çeken Korkmaz; “Ayva geçen yıl çok olmadığı için satış fiyatları yüksekti. Bu sene için şuanda net bir fiyat veremiyorum ancak yine tarla fiyatının 1 lira ile 1 buçuk lira arasında olabileceğini tahmin ediyorum. Ayva son dönemde üreticilerin gözdesi olmuş durumda. Meyve yetiştiriciliği yapmak isteyenler ya ceviz dikiyor şu aralar yada ayva dikiyorlar. Ayva düzenli bakım istiyor. Gerekli bakımları yapıldıktan sonra eğer cinsi de kaliteli ise üreticisine kazandırıyor.” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    marmaris tekne turu