Adana Güney Haber

Üretici İhracat İstiyor

Üretici İhracat İstiyor
885 views
04 Temmuz 2020 - 2:11

Adana’da soğan hasadının başlaması ile birlikte hasat edilen soğanlar tarlalarda poşetlenerek Türkiye’nin bir yanına gönderilmeye hazırlanıyor. Türkiye’de soğan hasadının ilk gerçekleştirildiği yer olan Adana’da üretici, soğanda sıkıntı olmadığı için ihracata da ürün göndermek istiyor.

(HABER MERKEZİ)-Adana’da soğan hasadının başlaması ile birlikte hasat edilen soğanlar tarlalarda poşetlenerek Türkiye’nin bir yanına gönderilmeye hazırlanıyor. Türkiye’de soğan hasadının ilk gerçekleştirildiği yer olan Adana’da üretici, soğanda sıkıntı olmadığı için ihracata da ürün göndermek istiyor.

Tarlada soğanın bu yıl biraz daha para etmesinden dolayı hasadına erken başlanılan soğan, tarlalarda hasat edilmeye devam ediliyor. Turfanda ve taze olarak hasat edilen soğanlar, depolanmadan direkt tüketiciye ulaştırılıyor. Hasada yüksek fiyatlardan başlayan soğanın hasat ilerledikçe de fiyatının düştüğü ifade ediliyor.

Türkiye’de en erken soğan hasadının Adana’da başladığını ve bu yıl ortalama olarak Adana’da 150 bin ton civarında bir üretim beklentisine sahip olduklarını belirten Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru; “Türkiye’de en erken soğan hasadı Adana’da yapılıyor. Hasat soğanın bu yıl para etmesinden dolayı diğer yıllara nazaran daha erken başlamış durumda. Adana’da yaklaşık olarak 40-45 bin dekarlık bir alanda soğan üretimi yapılıyor ve yapılan bu üretimden ortalama olarak 150 bin ton civarında bir üretim bekleniyor. Fiyatlar hakkında da bilgi vermek gerekirse tarlada soğanın fiyatı ilk hasat günlerinde 2,5 lira ve 3 lira civarıydı şuanda ise 2 liraya kadar geriledi. Önümüzdeki haftalarda daha da gerilemesini bekliyoruz” dedi.

Türkiye’de soğan hasadının başlaması ile birlikte soğan anlamında bir sıkıntı yaşanmadığını bu nedenle de üreticilerin ihracata da mal göndermek istediklerini kaydeden Doğru; “Üretimde bu sene Tarım Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı birlikte iyi ve yerinde bir karar aldı. Geçen sene soğan patates fiyatları aşırı yükselmişti bu nedenle ihracatına bir sınırlama getirildi ve üretilen soğanlar ihracattan ziyade yerli tüketicinin kullanımına sunuldu. Ama şuanda yeni soğan çıktı depolarda da geçen yıldan kalan bir miktar soğanımız var bu nedenle soğan ihracatına bir miktar izin verilmesini istiyoruz. Böylelikle hiç olmazsa depo soğanlarını dövize çevirmiş oluruz.

Türkiye’de en erken soğan hasadının Adana’da başladığını ve şuanda soğan anlamında Türkiye’ye fazla fazla yetecek soğan bulunduğunu bu nedenle de dış pazara da ürün göndermek istediklerini belirten soğan üreticisi Kazım Çınar; “Türkiye’de en erken soğan hasadı Adana’da yapılıyor. Bu sene soğan hasadı diğer yıllara nazaran daha erken başlamış durumda bunun sebebi de soğanın bu sıralar para ediyor olmasıdır. Soğan üretimimiz ülkemizin ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak düzeyde bu nedenle biz üreticiler dış pazara yani ihracata da ürün göndermek istiyoruz.” diye konuştu.

Bu yılın üretiminin haricinde geçen yıldan da depolarda kalan soğanlar olduğunu belirten Çınar; “Şuanda Türkiye’nin birçok noktasında soğan hasadı yapılıyor. Hasat ilk Adana’da başladı ve devam ediyor. Soğan üretimimiz bu yıl da diğer yıllarda olduğu gibi fazla. Bu yılki hasadın haricinde depolarımızda geçen yıldan kalan soğanlarımız da var bu nedenle soğan anlamında sıkıntımız yok. Biz üreticilerin geçim kaynağımız bu tarlalar ve ektiğimiz ürünler. Bizler de emek verdiğimiz ürünlerin para etmesini ve evimize rahat ekmek götürmeyi istiyoruz. Bu nedenle ihracat bizler için çok önemli.” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin