logo

Üreticilerin son gözdesi

Kış mevsiminin en önemli meyvelerinin başında gelen portakal, meyve olarak tüketilmesinin yanında kabuklarının kurutulması ile de insanlara gelir kaynağı oluyor. Hem portakalın kabuğunu hem de meyvesini kurutup satanlar, son dönemlerde büyük karlar elde ediyorlar.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Kış mevsiminin en önemli meyvelerinin başında gelen portakal, meyve olarak tüketilmesinin yanında kabuklarının kurutulması ile de insanlara gelir kaynağı oluyor. Hem portakalın kabuğunu hem de meyvesini kurutup satanlar, son dönemlerde büyük karlar elde ediyorlar.

Portakal, hem kabuğu hem de meyvesinin kurutulup satılması ile son günlerde dikkatleri çekiyor. Kurutulmuş portakal kabuğu çaydan, tatlı sektörüne kadar birçok alanda kullanılırken, kurutulmuş portakal ise özelliklere çocuklara çerez gibi çerezlere alternatif olacak şekilde yediriliyor. Talebin son dönemde kurutulmuş portakal ürünlerine fazla olması da portakalın bol olduğu Adana’da insanları portakal kurutup, satmaya yöneltti.

Kurutulmuş portakalın insanlara önemli bir gelir kapısı olduğunu belirten İsmail Kasdal; “Kurutulmuş portakal son zamanlarda insanlar için önemli bir gelir kapısı oldu. İnsanlar artık hem portakalı hem de portakalın kabuğunu kurutup satılıyorlar. Kabuğu kozmetik, tatlı sektörü gibi alanlarda kullanılırken, kurutulmuş portakal da kuru meyve olarak tüketiliyor. Portakalın zaten güzel olan tadı kurutulunca daha da güzel ve aromatik bir tada bürünüyor. Portakalın bol olduğu yerlerde artık kurutulmuş ürünler yapılmaya, satılmaya başlandı ve bu işin daha da büyüyeceğini tahmin ediyoruz.” şeklinde konuştu.

KURUSU DAHA PAHALI

Kurutulmuş portakalın fiyatı hakkında da bilgiler veren Kasdal; “Portakalın şuanda fiyatı genellikle 1 lira ile 1 buçuk lira arasında satılıyor. Kurutulmuş portakalın kilosu ise 10 lirayı bulabiliyor. Kurutulmuş kabuğu ise 5 liradan satılıyor. Portakal kabuğu normalde çöpe gider ancak bu şekilde kurutulunca kişilere gelir sağlıyor. Fiyatlarının yüksek olmasından dolayı portakal kurutma işlemi üreticilerin son gözdesi olmuş durumda.” dedi.

Share
485 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.