logo

08 Eylül 2018

Uzmanlardan ‘kefir’ önerisi

 Bağışıklık sistemini güçlendirmeye, hormon dengesini sağlamaktan kemik ve kas gelişimine kadar birçok faydası bulunan kefiri özelikle gelişme çağındaki çocukların tüketmesi gerektiğini belirten Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Özgür Ceylan,  ebeveynlere en önemli tavsiyenin bu mucizevi besini çocuklara sevdirmenin yollarını aramak olduğunu söyledi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Bağışıklık sistemini güçlendirmeye, hormon dengesini sağlamaktan kemik ve kas gelişimine kadar birçok faydası bulunan kefiri özelikle gelişme çağındaki çocukların tüketmesi gerektiğini belirten Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Özgür Ceylan,  ebeveynlere en önemli tavsiyenin bu mucizevi besini çocuklara sevdirmenin yollarını aramak olduğunu söyledi.

Beden sağlığımızı sürdürmemizi sağlayan iki önemli etmenin gün içerisindeki fiziksel aktivitelerimiz ve beslenme tercihlerimiz olduğunu belirten Uzm. Dr. Özgür Ceylan, “ Toplumumuzda özellikle de çocuklarımızda son yıllarda sıklığı giderek artan obezite, sporun ve dengeli, iyi gıdalarla beslenmenin önemini daha da arttırmaktadır. Obeziteye yol açan fast food türü gıdalar, yüksek kalorili içecekler ve hareketsizlik toplum sağlımız için önemli birer tehdit olmaya başlamışken, bilimsel araştırmalar Anadolunun yemek kültürünün önemli bir gıdası kefiri tekrar bize hatırlatmaya başlamıştır” diye konuştu.

Sütün 10-20 farklı bakteri ve mantarla fermentasyonu sonucu oluşan kefirin doğal bir probiyotik olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Özgür Ceylan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kefir yoğurt ve piyasada satılan probiyotiklere göre daha fazla sayıda vücudumuz faydalı mikroorganizma içerir. Ayrıca kefir iyi bir kalsiyum, potasyum ve protein kaynağıdır ve içerisinde B1, B12 ve biotini barındırır. Yapılan bilimsel çalışmalarda kefirin vücudumuza giren ve hastalık oluşturan bakteri, virüs ve mantarlara savaşan makrofajları uyardığı, sitokin salgılanmasını arttırdığı, bakterin ve virüslerin bağırsaklarımıza tutulmasını engelleyen immunglobulinlerin seviyesini arttırarak bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği, bağışıklık sistemimizin önemi bir parçası olan T lenfosit dengesini ayarlayarak alerji gelişimini azalttığı gösterilmiştir.”

Kefir içerdiği mikroorganizmalar ile sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenleyerek kabızlığın tedavisini ve laktoz sindirimini kolaylaştırdığına değinen Uzm. Dr. Özgür Ceylan, “Kefir rota virüsü ve antibiyotik ilişkili ishalin süresini ve şiddetini azalttığı kanıtlanmıştır. Kendi kültürümüzde olan ve evde kolayca hazırlanabilen, ucuz ve sağlıklı olan kefiri çocuklarımıza sevdirilmesi gerekiyor. Böylelikle oluşabilecek birçok sağlık sorunun önüne geçebiliriz.” dedi.

Share
799 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.