logo

VALİ DEMİRTAŞ:”GELECEK YIL ÇOK DAHA İYİSİNİ YAPACAĞIZ”

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve yoğun ilgi gören “Adana Lezzet Festivali” sona erdi. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, üç gün boyunca renkli ve coşkulu görüntülere sahne olan festivale katılarak destek veren tüm kişi ve kuruluşlara emeklerinden dolayı teşekkür etti, gelecek yıl çok daha iyisini yapacaklarını söyledi.


“Gelenekselin Gücü Adına!” temasıyla kentin yerel ve geleneksel mutfak kültürünü dünyaya tanıtmayı amaçlayan 2. Adana Lezzet Festivali coşkulu açılış törenin ardından Türkiye gündemine damga vurarak sona erdi. Adanalıların, çevre illerden gelenlerin ve festival için kente gelen turistlerin akınına uğradı.  Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü Merkez Park’taki festival alanında yer alan Adana’nın yerel ve geleneksel lezzetlerinin sunulduğu stantları ziyaret etti. Hem yerel hem ulusal hem de uluslararası şeflerin ve gastronomi ünlülerinin katıldığı etkinliklere ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi.

ADANA (GÜNEY HABER) – Bu yıl ikincisi düzenlenen ve yoğun ilgi gören “Adana Lezzet Festivali” sona erdi. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, üç gün boyunca renkli ve coşkulu görüntülere sahne olan festivale katılarak destek veren tüm kişi ve kuruluşlara emeklerinden dolayı teşekkür etti, gelecek yıl çok daha iyisini yapacaklarını söyledi.
Vali Demirtaş, narenciye hasat töreninin ardından eşi Beyhan Demirtaş ile birlikte geldiği Merkez Park’taki festival alanında oluşturulan platformda, alanı dolduran vatandaşlara hitap ettiği konuşmasında, festivali her yıl çok daha ileriye taşımanın gayreti içinde olacaklarını belirtti. Vali Demirtaş, teşekkür konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Adanalı hemşehrilerime teşekkür ediyorum bu üç günde bizi yalnız bırakmadıkları için. Tüm Adanalı hemşehrilerime sevgilerimi, saygılarımı ve muhabbetlerimi iletiyorum. Festivalin bu yıl gördüğü yoğun ilgi benim geleceğe yönelik umutlarımı artırıyor. İnşallah biz Adana’yı hem ülkemize hem de tüm dünyaya en güzel şekilde tanıtacağız. Adana’yı bir ‘marka şehir’ haline getirmeye kararlıyız. Bunu, siz değerli Adanalı hemşehrilerimizle birlikte başaracağız. Festivalimizin son günü dolayısıyla, bu etkinlikte emeği geçen tüm işletmelere teşekkür ediyorum. Gerçekten üç gündür çok güzel ve fedakar bir şekilde, bizlerle birlikte sizlere hizmet etmeye çalıştılar. Yanı sıra sponsor firmalarımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Seyhan, Yüreğir, Sarıçam, Çukurova ve tüm ilçe belediye başkanlarımıza, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, festival yürütme kurulu üyelerimize, stantları ve çadırları kuran firma yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Festivalimizi, gelecek yıl çok daha güzel bir şekilde yapma gayreti içinde olacağımızı şimdiden ifade ediyorum.”
Vali Mahmut Demirtaş, konuşmasının ardından vatandaşların alkış ve sevgi gösterileri arasında şef Ergün Kurt’a plaket verdi.
Adana Lezzet Festivali”nin son günü, Vali Mahmut Demirtaş’ın, stantları gezmesi ve vatandaşlarla sohbet etmesiyle son buldu.

ÜNLÜ ŞEFLERİN GASTROSHOW’LARI İLGİ ÇEKTİ

Festivalin ikinci gününde yerel şeflerle geleneksel Adana mutfağı yarışmasıyla başladı. Daha sonra konuk ülke Çin’den gelen şefler sahne aldı. Çinli ses sanatçılarının da yer aldığı ekibin şovu renkli görüntülere sahne oldu. Geleneksel Çin mutfağından örnekler sergileyen şefler uzun süre alkışlandı.

GELENEKTEN GELECEĞE

Ünlü şef Sahrap Soysal’ın moderatörlüğünü yaptığı  “Gelenek ve Gelecek” temalı gastroshow’da şef Eyüp Kemal Sevinç ve Bruno Santa Cruz Adana mutfağının geleneksel yemeklerinden nohutlu patlıcan dolmasını yerelden ulusal ve uluslararası perspektife taşıyarak yorumladı.

TV programlarıyla tanınan ünlü şef Danilo Zanna Adana mutfağını yorumlarken bir diğer ünlü şef Hazer Amani ise kentin sokak lezzetlerine farklı bir bakış açısı getirdi.  Şef Ebru Baybara Demir festival sahnesinde yaptığı yemekle büyük beğeni toplarken, ünlü şef Somer Sivrioğlu’nun “Yurtdışında Türk Mutfağı: Dönerciden Restorana Bir Yolculuk” başlıklı söyleşisi kalabalık bir izleyici topluluğu tarafından izlendi.

İlhan Koçulu ile “Peynir Tadımı” ve İtalyan uzman Massimo DeRienzo ile “Zeytinyağı Tadımı” gibi etkinlikler festivalin yıldızı olan diğer etkinlikler arasında yer aldı.

2.Adana Lezzet Festivali’nin son gününde “Yunus Emre Akkor ile Kınalı Eller”, Ebru Erke ve Adanalı şef Türev Uludağ ile “Adana’nın Saklı Kalmış Vejetaryen Hazinesi” başlıklı gastroşovlar; birbirinden özgün yerel yemek ustalarının Adana mutfağından en geleneksel lezzetlerini sunduğu atölye ve şovlar; ünlü Adanalı diyetisyen Dilara Koçak ile “Sağlıklı Adana Mutfağı”, “Adana’nın En Eski Kebap Ustaları ile Duayenler Buluşması”, başlıklı etkinlikler yer adı.

ÇELİKCAN: “FESTİVAL ADANAMIZIN TANITIMINA ÖNEMLİ KATKI SAĞLADI”
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, bu yıl ikincisi gerçekleşen Adana Lezzet Festivali’nin kentin tanıtımına önemli katkı sağladığını söyledi.
Başkan Çelikcan, ”Gelenekselin Gücü Adına” sloganıyla 12-13-14 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen ‘Adana Lezzet Festivali ile yalnızca gastronomi meraklılarını değil, aynı zamanda tarih ve kültür meraklılarını da Adana’ya çekerek, şehrin tanıtımına çok büyük katkı sağlandığını söyledi. Çelikcan, ”Adana mutfağının gizli kalmış lezzetleri tüm dünyaya tanıtılarak, bacasız sanayi olarak adlandırılan turizme de olumlu katkı sağladı. Adana’nın ekonomik, kültürel ve sosyal potansiyelinin harekete geçirilmesine vesile olmuştur. Festival dolayısıyla Adana’mıza gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayıp yolcu ettik. Hizmete açılan kültürevlerimizin deneysel mutfağında üretilen karpuz pekmezimiz katılımcıların büyük beğenisi ile karşılaştı. Bizler, Yüreğir Belediyesi olarak kültürevlerinde verilen aşçılık kurslarımızla gastronomi alanına yeni bireyler yetiştirmeye devam edeceğiz. Adana’mızın tanıtımına olumlu katkı sağlayan bu festivale emeği geçen herkese ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Share
442 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.