hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

VALİLİK, YÜREĞİR BELEDİYESİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇÖZÜM ORTAĞI OLMALI

Son Güncelleme :

21 Temmuz 2014 - 22:40

/ 5.922 views kez okundu.
VALİLİK, YÜREĞİR BELEDİYESİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇÖZÜM ORTAĞI OLMALI

Yüreğir İlçesinin şehircilik ve sosyal düzen açısından gelişimi Adana’nın gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bunun en önemli nedenlerinden biri Yüreğir ilçesinin Adana’nın nüfus açısından en büyük ikinci ilçesi olmasına rağmen sosyo-ekonomik şartlar ve şehircilik açısından en geri bırakılmış ilçesi olmasıdır. Merkez ilçe olan Yüreğir ilçesinin sosyo-ekonomik durumunun gelişmesi tüm ilin refahına ve huzuruna katkıda bulunacaktır.

Adana büyük köy diye nitelendirilse de 3 milyona yaklaşan nüfusu ile Dünyanın sayılı metropollerinden biridir. Bu niteliklerde olan bir şehrin medeni yaşam standartları sunması ve şehir sakinlerine kaliteli bir yaşam fırsatı verebilmesi için merkezden dışa doğru nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelerin akılcı, bilimsel ve ciddi bir anlayışla şehirleştirilmesi ve geliştirilmesi gerekir. Hal böyle iken, Adanamız’ın merkez ilçelerinden olan ve nüfus yoğunluğu oldukça yüksek olan Yüreğir ilçesi, belediyeciliğin 1980’li yıllardan itibaren gelişim göstermesine rağmen, şehirleşme adına gelişim gösterememiştir—Ta ki Mahmut Çelikcan’ın belediye başkanlığı yaptığı döneme kadar. Günümüzde Yüreğir Belediyesi Yüreğir ilçesinin gelişimini sağlamak üzere harekete geçmiş durumdadır. Bunun böyle olduğunu Yüreğir halkı da görmüş olacak ki Adana’da neredeyse tüm ilçelerde oy kaybeden Ak Parti Yüreğir ilçesinde oylarını artırmıştır.
Diğer yandan bir önceki paragrafta belirttiğim gibi Yüreğir ilçesi bugüne kadar ihmal edildiğinden ne yazık ki Adana ilinin sosyal gelişimine ters yönde etki etmektedir. Doğudan gelen göçlerin ilk durağı konumunda olan ilçede çarpık kentleşmenin ve gecekonduların(ve tabi sosyal sorunların) önüne geçilememektedir. Özellikle ilçenin güney kısmı bu konuda önde gitmektedir. Bu bölgelerin başında ise Bahçelievler ve Ali Hocalı yolu gelmektedir.
Yüreğir Belediyesinin ve Büyükşehir Belediyesinin Ali Hocalı yolu ve Bahçelievler bölgesini imara açarak geliştirmek istediklerini ve bu bölgede çarpık kentleşmenin ve gecekondu oluşumunun önüne geçerek “Şehrin Yöneticilerinin” gözetiminde ve kontrolünde bir şehir yaratmak istediklerini biliyoruz. Aksi takdirde bugüne kadar hep olduğu gibi kendiliğinden gelişen bir Frankestein mahallesinin daha ortaya çıktığına şahitlik edeceğiz. Daha sonra da bu bozuk kentler çok büyük maliyetler ile ve kentsel dönüşüm gibi zorlu yollarla değiştirilmeye çalışılacak.
Bilindiği kadarıyla bu bölgede Adana Tarım İl Müdürlüğünün şerhi bulunduğundan şehirleşme adına gerekli çalışmalar yapılamıyor. Bu konuda Yüreğir Belediye Başkanlığının, Büyükşehir Belediye Başkanlığının ve Adana Milletvekillerinin ortak hareket etmesi ve bölgenin kontrollü şehirleşmesinin sağlanması için ilimizin en büyük mülki amiri Sayın Vali Mustafa Büyük’ü bilgilendirmeleri gerekiyor.
Geleceğe yönelik öngörü ile hareket edilmez ise bu bölgelerin getto niteliğinde gecekondu ve yeni sosyal sorunlar merkezi olacağı ve her halükarda tarıma kapanacağı su götürmez bir gerçek. Şehir Yöneticilerimizin bu durumu göz önüne alarak Adana ilinin tamamına etki edecek ve hali hazırda devam eden bu soruna çözüm bulacaklarını umuyoruz.