logo

Virüs Fırsatçıları

Çin’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan ve son olarak da maalesef ki ülkemize de sirayet eden corona virüsünün ardından insanların paniği ve tedirginliği fırsatçıların işine yaradı. İnsanlar haliyle korkuyorlar ve ne yapacaklarını bilmiyorlar. Ne olacağını tam olarak kestiremeyenler de marketlere akın edince fırsatçılar bir kez daha kirli yüzlerini ortaya çıkardılar.

Dünyanın kâbusu haline gelen ve her gün can almaya devam eden corona virüsü, virüs fırsatçılarının da doğmasına neden oldu. Her türlü kriz anını veya olumsuzluğu kendi menfaatlerine döndürmeye çalışan fırsatçılar, bu kez de insanların yoğun talep gösterdikleri ürünleri ya saklamaya yada fiyatlarında ciddi artışlar yapmaya devam ettiler ve hali hazırda da ediyorlar.

Virüsün ülkemizde de olduğu haberinin ardından insanlar korunmak amaçlı ilk etapta dezenfektanlara, kolonyalara, maske ve eldivenlere saldırdılar. Bu ürünlerin fiyatları bellidir. Ortalama olarak 400 ml’lik bir kolonya normal şartlarda 10 lira ile 15 arasında satılırken özellikle son 2 gündür aynı ağırlığa aynı hacme aynı şişeye sahip olan kolonyanın 25 liraya bazı marketlerde daha da yüksek fiyatlara satıldığına şahit olduk, duyduk, olmaya da devam ediyoruz.

Fiyatların arttırılmasının yanında kolonyada bulunmaz oldu. Türkiye’de en fazla şubeye sahip olan bir mağazalar zincirinde bugün gelen tüm vatandaşların kolonya sorduğuna şahit oldum. Kendilerine kolonya soran market görevlileri ise ısrarlı bir şekilde kolonya kalmadığını ve ne zaman geleceğini de bilmediklerini belirttiler.

Ne kadar tuhaf değil mi?

Bahsettiğimiz alt tarafı bir kolonya ya… Ne oldu yani üretim mi durdu. Herkes ne kadar alırsa alsın tonlarca mı aldı bu millet de kolonyalar yok oldu gitti. Üretilmesi bu kadar mı zor…

Ya da var da fiyatlar az daha çıksın diye mi bekliyorlar? İnsanın aklına gelmiyor değil hani…

Dezenfektanlar da durum aynı, eldivenlerde de durum aynı, maskelerde de durum aynıdır. Korku ve paniğe yer vermeden gerekli tedbirlere uyarak bu sorunun üzerine gidilmesi gerekirken insanların korkularından nemalanan kan emiciler, ürünleri saklamaya, fiyatları 2 kat, 3 kat arttırmaya devam ediyorlar.

Corona Virüsü ile hükümetimiz, tüm ilgili birimlerimiz nasıl canla başla mücadele ediyorlarsa yine aynı hükümetimiz ve ilgili birimlerimiz virüs fırsatçıları ile de mücadele ediyorlar.

Virüs fırsatçılarına göz açtırmamak için Hazine ve Maliye Bakanlığı, korona virüs nedeniyle bazı ürünlerde haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapıldığı iddialarına ilişkin şikâyetleri hızlı bir şekilde değerlendirmek amacıyla WhatsApp hattı kurulduğunu açıkladı.

Bu kapsamda fiyatlarda artışlar yaşandığını, fırsatçılık ve stokçuluk yapıldığını tespit eden vatandaşlarımız şikayetlerini 7 gün 24 saat hızlı bir şekilde yapabileceği “0552 189 0 189” numaralı WhatsApp hattı hizmete sunuldu.

Allah’ın izni ile virüs illetinin üstesinden geleceğiz ancak virüs fırsatçılarının da üstesinden hep birlikte gelmek, onlara göz açtırmamak için yapılan uyarıları dikkate almak ve gerekli ihbarlarda bulunmanın da büyük önem taşıdığını unutmayalım.

 

Share
192 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.