Adana Güney Haber

Yama’ya İnce Ayar

Yama’ya İnce Ayar
Ö.Fatih Şevik
Ö.Fatih Şevik( fatih@adanaguneyhaber.com )
384 views
12 Kasım 2020 - 15:24

Birşeylerin tamir edilmesi veya pratik bir şekilde dizayn edilmesi insan oğlunun her zaman dikkatini çekmiştir. Bu nedenle bir evin, bir havuzun, bir koltuğun, bir arızanın yapılmasına dair profesyonel çekimleri yapılan ve hızlandırılan görüntüler sosyal medyada çok dikkat çekiyor.

Türkiye’de bu tür hazırlanan videolar arasında en fazla izlenenlerden bir tanesi de yollara yapılan yamalar…

Bir rivayet vardır;  ‘Dünya asfalta yama yapmıyı Türkiye’den öğrendi’ diye… Ama boynuz kulağı geçmiş.

Avrupa’da yolda oluşan bir çukura yama yapmak için mühendisler çalışıyor. Yapılan işlemin yapa olduğu dışarıdan bakıldığında belli oluyor ama araçla giderken en küçük sarsıntı olmuyor. Maalesef bu videoları bizler büyük bir hayranlık ile izliyorduk.

Ama artık benzer yama işlemleri Adana’da da yapılıyor. Tabi şimdiye kadar birkaç yerde bunları gördüm. Çok da mutlu oldum. Bu yöntemin en kısa sürede Adana geneline yayılmasını bekliyoruz.

Malumunuz Adana’da yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de ulaşım… Tamam yeni alternatif güzergahlar açmaya yerel yönetimlerin gücü yetmiyor. Ama bari mevcut yollarımız bakımlı olsun… Ama o da yok.

Bir dönem ulaşımda ‘Akıllı Dokunuş’ lar vardı. Yeterli değildi elbet ama bunların olması gerekiyor. Asfalt yapmak yetmiyor. Asfaltı doğru bir şekilde dökmek gerekiyor. Bugün Adana’da en sık kullanılan caddelerden bir tanesi Baraj Yolu Caddesi’dir ve buraya kaç kez asfalt dökülmüştür. Belki de 1 metre kalınlığında asfalt vardır. Buna rağmen yolda çökmeler, yamalar var. Bunlar hem insanları üzüyor, hem rahatsız ediyor, hem de araçlara zarar veriyor.

Öte yandan trafik akışını, trafik lambaları ile sağlamayı düşünmek çok yanlış. Fakat Adana’da geçmişten bu güne kadar trafik sorununu çözme adına her yere trafik lambası konulmuş. Hiç kimse bir tane alt geçit yapmayı istememiş. Elbette birkaç noktada alt geçit var ama bunların sayısı 3 milyonluk Adana’da bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az.

Maalesef yerel yönetimler kullanmış oldukları asfalt miktarını veya asfaltlama yaptıkları yol uzunluğunu söyleyerek bu konuda takdir toplamaya çalışıyor. Ama işte her zaman yapılan işten miktarından daha çok yapılan işin kalitesi takdir görüyor. Tıpkı; asfalt yapanların da yapılan ince ayar gibi…

İller Bankası kavşağında Kenan Evren Bulvarı’na dönüştü demir mazgallar var. Maalesef oraya birazcık da hızlı giren sürücüler adeta kısa süreli de olsa aracın direksiyon hakimiyetini kaybediyordu. Ama yapılan mühendislik çalışması ile dört dörtlük olmuş durumda peki bunu yapmak bu kadar zor muydu?

Şimdi de aynı çalışmanın Seyhan Belediyesi ve Merkez Cami önünde D-400 karayolundan yan yolları birbirinden ayıran noktalardaki beton mazgallar olmalı. Yol var, mazgal var ama sadece adı var. Sürücüler oradan geçerken frene bassa arkadaki aracın kendisine çarpmasından korkuyor, hızlı geçse aracının mekanik aksamında herhangi bir hasar oluşmasından endişe duyuyor. İşte burada geçişe yapılacak ince ayarlı yamanın sürücülerden büyük beğeni toplayacağına inanıyorum.

Ve hatta buraya ince ayarı çeken mühendisin mutlaka ve mutlaka yaptığı işi de kamera ile kayda aldırmalı, bunu da profesyonel bir montaj sonrasında sosyal medyaya yüklemelidir. Çünkü bunun bir ok şehre örnek olacağını düşünüyorum.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -