Adana Güney Haber

“YANGININ SABOTAJ OLMA İHTİMALİ VAR”

“YANGININ SABOTAJ OLMA İHTİMALİ VAR”
376 views
11 Eylül 2020 - 1:58

Adana’nın Pozantı ilçesinde çıkan orman yangınına iki günden beri müdahalenin sürdüğünü belirten Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay:

“YANGININ SABOTAJ OLMA İHTİMALİ VAR”

Adana’nın Pozantı ilçesinde çıkan orman yangınıyla ilgili açıklama yapan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, “Savcılık soruşturmasıyla, kolluk güçlerinin tespiti ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün ihtimaliyle bir sabotaj olabilme ihtimali üzerinde soruşturma devam ediyor. Yangın bölgesine yakın 200’e yakın ev boşaltılıyor” dedi. İki günden beri devam eden yangına müdahalenin devam ettiğini belirten Başkan Çay, “5 helikopter ve 1 yangın uçağıyla vadiye hapsedilmiş yangını söndürme çalışmaları devam ediyor” şeklinde açıklama yaptı.

ADANA (İHA) – Adana’nın Pozantı ilçesinde çıkan orman yangınıyla ilgili açıklama yapan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, “Savcılık soruşturmasıyla, kolluk güçlerinin tespiti ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün ihtimaliyle bir sabotaj olabilme ihtimali üzerinde soruşturma devam ediyor” dedi.
Adana’nın Pozantı ilçesine bağlı Eskikonacık Mahallesi Kaleboynu mevkisinde başlayan orman yangınına ekiplerin müdahalesi devam ediyor. Pozantı Belediyesi Başkanı Mustafa Çay, yaptığı açıklamada, “Yangına hem karadan hem havadan müdahalelerimize rağmen havanın da rüzgarlı olmasıyla beraber şu saatler itibariyle Belemedik Tabiat Parkı ve mahallemize ulaşmış durumda” diye konuştu.

“200’E YAKIN EV BOŞALTILIYOR”
Başkan Çay, “Kaymakamımız Adana Valimiz Süleyman Elban’dan aldığı talimat doğrultusunda şuan yaklaşık 200’e yakın ikametin boşaltma çalışmasını yürütüyoruz. Havada kararacağı için bunun bizi çok zorlayacağını düşünüyoruz” dedi.

“BÖYLESİNE BÜYÜK YANGINI POZANTI HİÇ GÖRMEDİ”
Yangın bölgesinin sert kayalık bir bölgede olduğunu aktaran Başkan Çay, “Yangına karadan çok fazla müdahale etme şansımız yok. Havadan ne yapabilirsek o yapılıyor. Havadan yapılan müdahalelerinde şu ana kadar yeterli olmadığını hepimiz gözümüzle görüyoruz. Geçmiş olsun diyoruz, Pozantımız için çok üzücü bir gün yaşıyoruz. 11 yıldır belediye başkanıyım böylesine büyük yangını Pozantı hiç görmedi” şeklinde konuştu.

“SABOTAJ OLMA İHTİMALİ VAR”
Sabotaj ihtimali üzerinde soruşturmanın devam ettiğini belirten Başkan Çay, “Çünkü birkaç noktada yangın seyretmeye başlayınca bu ihtimalin yüksek olduğu görüldü” ifadelerini aktardı.

“ATEŞ KUŞLARI” ADANA’DAKİ YANGINA BÖYLE MÜDAHALE ETTİ

ORMAN YANGINI VADİYE HAPSEDİLDİ
Adana’nın Pozantı ilçesinde dün çıkan orman yangınına 2. günde de müdahale sürüyor.
İlçeye bağlı Eskikonacık Mahallesi Kaleboynu mevkisine dün saat 11.25’te henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangına, Adana Orman Bölge Müdürlüğü, Adana Büyükşehir Belediyesi ile çevre illerin itfaiye ekipleri tarafından müdahale ediliyor. Yangını söndürme çalışmaları 6 helikopter, 1 uçak, 53 arazöz, 18 su tankı, 400 personel ve çok sayıda iş makinesiyle sürdürülüyor.
Öte yandan, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yangın gece rüzgarın etkisiyle büyüyerek devam etti ve Belemedik sınırlarına kadar dayandı. Maalesef 200’e yakın evi de boşaltmıştık tehlike arz etmişti. Şu ana kadar evlerimiz ve konuklarımızla ilgili herhangi bir sıkıntı kalmadı. Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı çeşitli illerden gelen ekiplerimiz gece hatlar oluşturmak suretiyle oluşturdukları bu istinat hatlarında yangını belli bir yere hapsetmiş durumdalar. Şuan Orman Bölge Müdürlüğümüze bağlı 5 helikopter ve 1 yangın uçağıyla vadiye hapsedilmiş yangını söndürme çalışmaları devam ediyor. Mal ve can kaybımız yok. Konukları tehdit eder bir durum kalmadı” dedi.
Başkan Çay, dün helikopterlerin su alma sorunu olduğunu fakat bu sabah Çakıt havzasındaki çalışmayla bu sorunun çözüldüğünü ve helikopterlerin 5 dakikaya bir dönüş yapabildiğini belirterek, “Şu an yangın normal seyrinde hafif de olsa devam ediyor” diye konuştu.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -