Adana Güney Haber

“Yardımcı Sağlık Personeli atamalarında liyakata önem verilmeli”

“Yardımcı Sağlık Personeli atamalarında liyakata önem verilmeli”
95 views
28 Ocak 2021 - 1:23

İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu ; “Yardımcı Sağlık Personeli atamalarında liyakata önem verilmelidir.” dedi.

(HABER MERKEZİ)- İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu ; “Yardımcı Sağlık Personeli atamalarında liyakata önem verilmelidir.” dedi.

Çulhaoğlu konuyla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Sağlık Bakanlığı kayırmacılıktan vazgeçmeli, milletimize hak ettiği hizmeti vermekten kaçınmamalı ve atamalarını hakkaniyetle yapmalı, açık pozisyonlarını biran önce kapatmalıdır. Hastanelerimizdeki bütün acil servis ve ambulans hizmetleri Paramedik meslek mensupları ile donatılmalıdır.

Bu meslek mensuplarının birçoğu lisede acil tıp teknisyenliğini okuduktan sonra üstüne Paramedik olarak eğitimini tamamlayan ve acil yardım konusunda yeterli düzeyde kendilerini geliştiren mesleki kariyer mensuplarıdırAcil tıp hizmetlerinde yaşam zincirinin anahtarı olan Paramedik’ler, hastane öncesi acil bakımın önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Alanda veya evde genellikle kritik durumdaki hasta yada yaralıya ilk anda müdahale eden, ambulansla transport esnasında müdahalede bulunan, müdahalesini ulaştığı acil serviste hasta veya yaralıları sağlık profesyonellerine gerekli bilgi ve kayıtlarla birlikte teslim edinceye kadar devam ettiren, yeri geldiğinde ambulans sürücülüğü de yapabilen, görevi güvenli bir şekilde hastayı kurtarmak ve tedavi etmek olan, bu meslek mensupları hastanelerin acil servisleri tamamen çalışma sahaları olmasına rağmen maalesef acillerde de istihdam sayıları yok denecek kadar azdır.

Bu sağlık profesyonelleri bazı durumlarda belli bazı ilaçları doktor onayı olmadan uygulama yetkisine sahiptirler. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi sürecinin en yoğun şekilde hissedildiği, can kayıplarının en yüksek seviyede yaşandığı, yoğun bakım hasta sayılarının tavan yaptığı günlerde bile en çok ihtiyaç duyulan ve 2018 yılında yapılan KPSS sınavından 80-85 puan alan Paramedik mezunlarının ataması halen yapılmamaktadır. Pandemi sürecini de göz önüne alarak bu kardeşlerimizin durumu mücbir sebep sayılmalı ve biran önce sağlık ordumuza kazandırılmalıdır. Ama Sağlık Bakanlığı ne yazık ki; 80 bin mezunu bulunan ve her sene 15 bin yeni mezun eklenen Paramedik bölümünü bitirmiş atama bekleyenlerden pandemidesadece1251 kişinin atamasını yaptı. Bu branşta olanlar 89 baraj puanı ile cezalandırılmaya devam edilmektedir. Sahada çalışan arkadaşlarımız özellikle de Pandemi döneminde artan vaka sayısı yüzünden hem fiziksel hem de psikolojik olarak yorgun düşmüş halde olmalarına ve desteğe ihtiyaç duymalarına rağmen bu meslek grubunun açıkta olması çok üzücüdür.

Sağlıkta bir diğer olumsuzlukta diş teknisyeni ve diş teknikerlerinin iş ve atanma durumlarıdır. Diş Hekimlerine hastaları muayenesinden, koruyucu diş hekimliği uygulamalarına kadar yardımcı olan, diş ünitelerini muayene ve diğer işlemlere hazır hale getiren, kullanılan malzemelerin ön yıkamasını, yüzey dezenfeksiyonunu ve sterilizasyonunu yapan, Diş Hekiminin uygulayacağı tedavi şekline göre gerekli malzemeleri temin eden, hazırlayan, tedavi işlemleri esnasında tedaviyi yürüten hekime yardım eden, klinikteki tedavi ve sarf malzemelerinin tedarik ve kontrolünü yapmaya kadar görevi olan ve hep Diş hekiminin yanında en yakın yardımcısıdır. Bu sebeple bu kadar meşakkatli, önemli ve sorumluluk gerektiren görevi ancak Ağız ve Diş Sağlığı eğitimini alan teknisyen ve teknikerler yerine getirebilir.Sağlık Bakanlığı bünyesindeki 149 Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ile 549 Ağız ve Diş Sağlığı merkezinde hizmeti veren Hastanelerimizde temizlik personelikendi görev alanlarında çalışmayarak, 1-2 ay kursa gönderiliyor ve sertifika alıp teknisyenlik yaptırılıyor, Başka meslek grubunda olanlarında bu alanda çalışmalarına son verilmelidir. Bu çok büyük yanlıştır. Buralarda KPSS puanı üzerinden bu işin eğitimini alan Ağız ve Diş Sağlığı teknisyen ve teknikerleri mesleklerini yapmalıdır. Bu konuda Sağlık Bakanlığını bir kez daha uyarıyorum.

Türkiye layık olduğu şekilde yönetilememekte ve birçok çalışma alanında olduğu gibi yardımcı sağlık personeli konusunda da kayırmacılık yapılmakta ve liyakat göz ardı edilmektedir. Artık bunların son bulmasını istiyoruz.

Milletimizin teveccühü ile İyi Parti iktidarında getireceğimiz iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemde hak edenlere haklarını verecek, milletimizin kaliteli-liyakat sahibi meslek mensuplarından hizmet almasını sağlayacağız.”

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -