hava 35° Orta
DOLAR 32,8167 % % 0.01
EURO 35,1114 % % -0.29
GRAM ALTIN 2.496,00 % % 0,25
ÇEYREK A. 4.080,96 % % 0,25
BITCOIN 63.948,17 % -3.658
SON DAKİKA

Yaşlarını Yaşayamayan Çocuklar Yardım Eli Bekliyor

Son Güncelleme :

04 Haziran 2014 - 23:32

/ 1.167 views kez okundu.
Yaşlarını Yaşayamayan Çocuklar Yardım Eli Bekliyor

AW107565

ADANA (İHA) – Adana’da, kan uyuşmazlığı nedeniyle doğuştan gelişim bozukluğu, kalp deliği, böbrek yetmezliği ve iltihabı gibi birçok hastalıkla mücadele eden Akkuzu ailesinin küçük yaşta 2 çocuğu, tedavilerini üstlenecek yardım eli bekliyor.

Seyhan ilçesine bağlı Küçükdikili Mahallesi’nde yaşayan Fatma ve Bekir Akkuzu çiftinin 3,5 yaşındaki Abdurrahman ve 7 yaşındaki Kevser isimli çocukları, ebeveynlerindeki kan uyuşmazlığının neden olduğu gelişim bozukluğundan henüz 2 yaşında gibi görünüyor.
Çiftin ilk çocuklarında herhangi bir sağlık problemi yaşanmazken, diğer iki çocuklarında doğuştan böbrek yetmezliği ve iltihabının olmasının yanı sıra Kevser’in kalbinde 1, Abdurrahman’ın kalbinde ise 2 delik var. Aynı zamanda her iki çocuk da takviye ilaçlar olmadığı sürece yemek yiyemiyor, kemikleri ve akciğerleri kronik olarak gelişmiyor.
Çaresiz aile, çocuklarını bebek pusetinde gezdirerek hayata tutunmalarını sağlıyor. Çocuklarını bir süre hastanede tedavi ettirdiklerini belirten aile, yaşadıkları yoksulluk nedeniyle çocuklarının tedavisini sürdüremediğini ve günlük bakımlarını dahi yaptıramadıklarını ifade ediyor. Akkuzu çifti çocuklarının gelişimini sağlayıp hayata tutunduracak tedavi yöntemlerinin yapılabilmesi için yardım eli bekliyor.
Bel fıtığı hastası olan baba Bekir Akkuzu, uzun yıllardır işsiz olduğunu ve akrabalarının sayesinde geçimini zor da olsa sürdürdüğünü belirtti. Yetkililerden iş ve çocuklarının tedavisine destek isteyen Baba Akkuzu, “Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz” dedi.
Anne Fatma Akkuzu ise yaşadıkları çaresizliği şu sözlerle ifade etti:
“Çok şükür Allah vermiş bunu. Ben onlardan daha hasta oluyorum, onlar hasta olunca. Çok üzülüyorum çocuklarımın durumuna. Arkadaşları 2. sınıfa gidiyor ama onlar oynamıyor, hareket edemiyor, konuşamıyor, yürüyemiyor. Ben de çocuklarımın arkadaşları gibi koşup oynamalarını isterdim. Ama maalesef rahatsızlıkları buna imkan vermiyor. Maddi durumumuz el vermediğinden gerekli bakımı da yapamıyoruz onlara. Babaları zaten bel fıtığı hastası. Ağır işte çalışamıyor. Bu nedenle geçim sıkıntısı çekiyoruz. Sağ olsun komşularımız bize destek olmaya çalışıyorlar. Ancak bu da yeterli olmuyor. Bu çocukların iyi olabilmesi için gerçek anlamda iyi bir bakıma ve tedaviye ihtiyacı var. Bunu sağlayamıyoruz. Normal yemekleri yiyemiyorlar. Acı, tuzlu, yağlı kesinlikle yasak. Bu nedenle sayın valimizden, milletvekillerimizden ve belediye başkanlarımızdan bize yardımcı olmalarını istiyorum.”