Adana Güney Haber

Yaylalar Doldu Şehirler Boşaldı

Yaylalar Doldu Şehirler Boşaldı
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
128 views
12 Temmuz 2021 - 14:34

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte Adana’da nüfus azalıyor. Adana’nın en bunaltıcı sıcaklıklarını yaşadığımız bu günlerde insanların Adana’dan yaylarına kaçmaları ile birlikte Adana ıssızlaşırken, yaylalar ise artan nüfusu ile birlikte dolup taştı.

Adana doğu illerinden göç alsa da daha çok çevre illerden gelen nüfusu barındırdığı için yaz mevsiminde Adana’da ikamet edenlerin büyük çoğunluğu kendi yaylalarına ve köylerine gidiyorlar. Kış mevsiminde nüfusu ortalama 150-200 kişi olan köyler, yaylalık alanlar yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte nüfusu binleri geçiyor.

Yaylalarda nüfusun bu kadar yoğun artması ile birlikte yapılacak hizmetlerin önemi de bir kez daha artıyor. Yaz mevsiminde adeta bir şehri andıran nüfus potansiyeli ile yaylalar, hizmet anlamında eksik kalıyor.

Yaylalar ve köyler şehir ve ilçelerden uzak olduğu için bazı hizmetler buralara aksayarak geliyor. Örneğin çöp toplama şehirlerde ve ilçe merkezlerinde günlük hatta gün içinde 2 kere olabilen çöp toplama hizmeti yaylalarda ve köylerde haftada 1 kez veya 3 günde 1 kez oluyor.

Kış mevsiminde sayıları oldukça azalan nüfusu ile birlikte bu yerleşim yerlerinde çöplerinde 3 günde bir toplanması bir eksiklik olarak karşılanmazken nüfusun kat be kat arttığı bu yaz günlerinde oldukça önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada yerel yönetimlere bu zamanlarda daha çok iş düşüyor.

Mevsimlik göç alan yerlerde nüfusun arttığı dönemlerde hizmetler yaşanacak aksama sorunları da beraberinde getirir. Burada şunun da altını önemle çizmek istiyorum ki yaylacılar gittikten sonra kalan halka hizmet yapılmasın anlamının çıkmasını istemem. Sadece demek istediğim küçük alanlar büyük kalabalıklara ev sahipliği yaptığında hizmetlerin de artması gerekir.

Bir çöp konteynırına kış mevsiminde 3 ev çöp atarken yaz mevsiminde 23 ev çöp atıyor. E bu çöpler de 3 günde 1 veya haftada 1 alınırsa ortaya çöp yığınları çıkıyor. Böyle bir görüntüyü de hiç kimse görmek istemez elbette.

Bu nedenle belediyelerin ve üzerine sorumluluk düşen herkesin nüfusun çok arttığı yaz dönemlerinde artan insan sayısı ile birlikte hizmetlerini arttırmaları gerektiğinin bilincinde olmaları ve bu bilinçle vatandaşa hizmet götürmeleri gerekmektedir.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -