logo

25 Haziran 2019

Yenidünyada hasat zamanı

Yaz mevsiminin önemli meyvelerinin başında gelen Yenidünyada hasat zamanı başladı. Üretimin ve kalitenin yüksek olmasından dolayı yenidünya meyvesi bu yıl üreticisinin yüzünü güldürmesi bekleniyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Yaz mevsiminin önemli meyvelerinin başında gelen yenidünyada hasat zamanı başladı. Üretimin ve kalitenin yüksek olmasından dolayı yenidünya meyvesi bu yıl üreticisinin yüzünü güldürmesi bekleniyor.

Yaz meyveleri, hasat edilmeye başlanmalarının ardından bir bir tezgahlara çıkmaya başladı. Kendine has tadı ve aroması ile damaklarda hoş bir lezzet bırakan yenidünyanın da hasadına mayıs ayı itibari ile başlandı. Pazarlarda ve manavlarda kilogramı 5- 6 lira arasında satılan yenidünya meyvesine vatandaşlar da büyük ilgi gösteriyorlar.

Yenidünyalar için hasat zamanı geldiğine ve bu nedenle meyve bahçelerinde hasat telaşı başladığına dikkati çeken üretici Ercüment Şahin; “Yenidünya meyvesi havaların ısınması ile birlikte olgunlaştı ve hasat edilmeye başlandı. Türkiye’nin bazı bölgelerinde yenidünyalar yeni yeni büyümeye başlarken bizim bereketli topraklarımızda hasat edilmeye başlandı. Bizde meyve ağaçlarımızdaki meyvelerin hasadını gerçekleştiriyoruz. Yenidünyaları toplamak biraz zor oluyor. Çünkü hem dalları hem meyveleri koruyarak toplama işlemini yapmak zorundayız. Daha sonra ise ayıklama işlemi geliyor. Ayıklayıp, seçtiğimiz meyveleri kasalayarak hale gönderiyoruz. Bu yıl yenidünyalarda verim gayet güzel bizlerde üreticiler olarak beklentimiz yüksek.” diye konuştu.

Hasadı ilk yapılan yenidünyaların yüksek fiyatlardan satıldığını ancak şuanda fiyatların o kadar yüksek olmadığını belirten Şahin; “Yenidünya meyvesinde hasadı ilk yapılan meyveler oldukça yüksek fiyatlara satıldı. Hasat arttıkça fiyatlar da düştü. Şuanda pazarda 3-4 lira arasında satılan yenidünyanın tarla fiyatı da 1,5-2 lira arasında oluyor. Kolay bozulabilen bir meyve olduğu için dalından toplandıktan kısa süre içinde satılması ve tüketilmesi gerekiyor. Bu nedenle bizler de büyük bir hız ve gayret içinde ürünlerimizi toplayıp hale ulaştırıyoruz. Tüm üretici kardeşlerimize de hayırlı bir hasat dönemi olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share
129 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.