Adana Güney Haber

Yeşil fasulye ucuzlamıyor

Yeşil fasulye ucuzlamıyor
114 views
20 Temmuz 2020 - 2:34

Bu yıl iklimsel nedenlerden dolayı yeşil fasulyenin fiyatı bir türlü ucuzlamadı. Artık sezon sonuna yaklaşan yeşil fasulyenin kilogram fiyatının ise bundan sonraki günlerde ucuzlaması beklenmiyor.

(HABER MERKEZİ)-Bu yıl iklimsel nedenlerden dolayı yeşil fasulyenin fiyatı bir türlü ucuzlamadı. Artık sezon sonuna yaklaşan yeşil fasulyenin kilogram fiyatının ise bundan sonraki günlerde ucuzlaması beklenmiyor.

Hava şartları bu yıl sebze ve meyve fiyatlarını vurdu. Yaşanan hava muhalefetinin en çok etkilediği ürünlerin başında ise yeşil fasulye geliyor. Bu yıl bazı şehirlerde tarlada toptan satışı 4 TL ye kadar çıkan yeşil fasulye Adana’da tarlada toptan 2 TL’ye satılıyor.

Yeşil fasulyenin havadan çok etkilendiğini söyleyen fasulye üreticisi Davut Türkmen, “Yeşil fasulye çok narin bir bitkidir. Hava yağmurlu olur hastalık düşer, hava sıcak olur çiçekleri eritir döker. Meyve vermez. Bu nedenle yeşil fasulye yetiştirmek, diğer ürünlere göre daha zordur. Ancak maalesef bu yıl yeşil fasulyenin sevmediği bir hava ile karşı karşıyayız. Hava bir yağmurlu, bir aşırı sıcak gidiyor. O yüzden yeşil fasulyede beklediğimiz gibi bir verim alamadık.” dedi.

Ayrıca yaz mevsiminin en sevilen ve en çok tüketilen sebzeleri arasında en başlarda yer alan yeşil fasulyeye talebin çok yüksek olduğunu kaydeden Türkmen; “Tarlada yetişen fasulye çok fazla olmuyor ancak talep ise çok fazla oluyor. Bu nedenle yeşil fasulye fiyatı sürekli yükseliyor. Sezon yeni başladı ve bu zamana kadar fiyatlar düşmedi. Bu durum sadece bu sezona has bir durum değildir. Yeşil fasulye de her sene durum aynı oluyor. Bu nedenle bundan sonraki süreçte daha fazla düşeceğini düşünmüyorum.” diye konuştu.

Öte yandan Adana’da semt pazarlarında yeşil fasulyenin kilosu ortalama 4 lira 50 kuruştan satılırken, vatandaş fiyatları çok fazla bulduklarını ifade etti.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -