logo

07 Şubat 2019

Yeşil soğanda sıkıntı devam ediyor

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri olan yeşil soğanın fiyatında meydana gelen aşırı artışlar devam ediyor. Vatandaşların böylesine yüksek fiyatlardan almaya sıcak bakmadıkları ve bu nedenle alımını sınırladıkları yeşil soğanın fiyatındaki belirsizlik ise halen daha devam ediyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Son günlerin en çok konuşulan konularından biri olan yeşil soğanın fiyatında meydana gelen aşırı artışlar devam ediyor. Vatandaşların böylesine yüksek fiyatlardan almaya sıcak bakmadıkları ve bu nedenle alımını sınırladıkları yeşil soğanın fiyatındaki belirsizlik ise halen daha devam ediyor.

Kış mevsiminde salataların olmazsa olmazı olan ve fiyatının düşük olması nedeni ile pazar alışverişlerinde ilk sırada yer alan yeşil soğan, son günlerde cep yakıyor. Normal şartlarda tanesi 25 kuruş ile 50 kuruş arasında satılan yeşil soğan, fiyat artışları sonrasında tanesi 2 lira ile 2 buçuk lira arasında satılmaya başlandı. Fiyat artışının yanında bağının da azaltıldığını belirten vatandaşlar, bu fiyata yeşil soğan almanın cebe zarar olduğunu ifade ediyorlar.

Sorun üreticide değil

Yeşil soğanda yaşanan artışları kendilerinin de anlam veremediklerini, artışın kesinlikle üretici kaynaklı olmadığını belirten Yavuz Kaynak; “Yeşil soğan fiyatının ucuz olması ile bilinen lezzeti nedeni ile de insanların özellikle kış mevsiminde sofralarından eksik etmedikleri bir lezzet olarak bilinir. Geçen haftalarda yağmurlar, yağışlar etkili oldu. Tarlalara girip ürünü toplayamadık. Bu gibi durumların fiyat artışlarına etkisi olur. Ancak bunlar geçici ve anlık durumlardır. Şuanda böyle bir sorun yok ve sorun halen daha devam ediyor. Yaşanan fiyat artışlarının üretici kaynaklı değil, aracılar kaynaklı olduğuna inanıyorum.” dedi.

Pazarlardaki ve manavlardaki fiyatları gördüklerinde gözlerine inanamadıklarını belirten Yavuz Kaynak; “Bizim tarlada verdiğimiz fiyat belli. 40 kuruştan 50 kuruştan satıyoruz. Ama pazarda 2 buçuk lira olmuş ve bağındaki soğan miktarı da azaltılmış. Tarla fiyatı ile Pazar fiyatı arasında bu kadar fark olur mu?  Bu durumun düzeltilmesini hem üreticiler hem de tüketiciler için en kısa sürede bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Share
180 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.