Adana Güney Haber

YEŞİL ZEYTİNE TALEP ÇOK

YEŞİL ZEYTİNE TALEP ÇOK
101 views
23 Eylül 2021 - 13:43

Adana’da kısa süre önce başlanılan yeşil zeytin hasadı bereketli topraklarda devam ediyor. Dallarından taze taze toplanılan yeşil zeytinler satışa sunulmaya başlarken, evlerde de kışlık salamura telaşı başlamış oldu.

(HABER MERKEZİ)-Adana’da kısa süre önce başlanılan yeşil zeytin hasadı bereketli topraklarda devam ediyor. Dallarından taze taze toplanılan yeşil zeytinler satışa sunulmaya başlarken, evlerde de kışlık salamura telaşı başlamış oldu.

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan yeşil zeytinlerin dallarından toplandıktan sonra salamura olma yolculuğu başlıyor. Yeşil zeytini çok seven ve sofralarından eksik etmek istemeyenler ise zeytincilere akın ederek yeşil zeytinlerini alarak evlerinde salamuralarını yapmaya başlıyorlar.

Her yıl olduğu gibi bu yıl de vatandaşların yeşil zeytinlere büyük ilgi gösterdiklerini belirten Zeytin Satıcısı Müzeyyen Ataklı; “Yeşil zeytin bizim bölgemizde bol miktarda bulunur. Hasadı ise kısa süre önce başladı. Zeytin bahçelerinden toplanan zeytinleri ise burada vatandaşlarımızın beğenisine sunuyoruz. Yeşil zeytin her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi görüyor. Vatandaşlar halhalı zeytin dediğimiz küçük zeytinleri daha çok tercih ediyorlar. Bu nedenle küçük zeytinlerin satışlarının daha çok olduğunu ifade edebilirim. Yeşil zeytinlerin bir kısmını bizler salamuralık olarak satıyoruz. Bir kısmını ise fabrikalar yağ yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Zeytin salamurası hazırlama konusunda da bilgiler veren Ataklı; “Zeytin salamurası yapmak oldukça basit bir işlem gerektirir. Satın aldığınız zeytinlere çizikler atarak ve yahut da kırarak bir bidona yerleştirin. Üzerine su ve tuz ekleyerek güneş almayan bir yerde olgunlaşmasını bekleyin. Yaklaşık 1 ay sonra zeytinleriniz yenecek duruma gelecektir. Kendi evinizde hazırladığınız zeytinlerinizin marketlerden, şarküterilerden aldığınız zeytinlere göre daha lezzetli ve sağlıklı olduğunu göreceksiniz. Benim de tavsiyem şuanda her yerde zeytin bolluğu yaşanırken bir daha ki zeytin sezonuna kadar yetecek olan kahvaltılık zeytinlerinizi kendiniz hazırlayın ve yıl boyu gönül rahatlığı ile tüketin.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin