hava 36° Orta
DOLAR 32,5600 % % 0.13
EURO 34,9957 % % 0.3
GRAM ALTIN 2.438,79 % % 0,14
ÇEYREK A. 3.987,42 % % 0,14
BITCOIN 65.209,03 % -0.261
SON DAKİKA

Yılmaz: “Kadınlar diktatörlüğe izin vermeyecek”

Son Güncelleme :

12 Ocak 2017 - 0:50

/ 482 views kez okundu.
Yılmaz: “Kadınlar diktatörlüğe izin vermeyecek”

CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, kadınların Cumhuriyet’le elde ettiği kazanımları koruma kararlılığını “Cumhuriyet ve Kadın” çalıştayında gösterdiğini kaydetti

ADANA (Güney Haber) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, “Cumhuriyet ve Kadın” çalıştayında, kadınların Cumhuriyetle elde ettikleri kazanımlardan vazgeçmeme kararlılığını ortaya koyduğunu söyledi.

Önceki gün Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Cumhuriyet ve Kadın” çalıştayının sonuç bildirgesini açıklayan CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirilen Cumhuriyet devrimlerinin kadınlar için önemini vurguladı.

Cumhuriyetle elde ettikleri kazanımlardan asla vazgeçmeyeceklerini, Atatürk ile başlayan ve devrim niteliğinde olan haklarının sonuna kadar takipçisi olacaklarını, mevcut iktidarın kadını eve kapatan ötekileştiren zihniyetle sonuna kadar mücadele edeceklerini dile getiren Yılmaz, kadınların karar alma mekanizmalarında ve iş yaşamında daha fazla yer alması için, kadınların birlik ve beraberlik ruhu içinde örgütlü bir mücadele yürütmesi gerektiğini vurguladı.

İktidarın, çağdaş, laik, bilimsel eğitim sisteminden özellikle uzaklaştığını, çocukları denetimsiz yurtlara mahkum ettiğini kaydeden Yılmaz, çocukları bu zihniyete asla teslim etmeyeceklerinin altını çizdi.

Yılmaz, “Çalıştayımıza katılıp söz alan kadınlar toplumu özellikle yoksullaştırarak,  eğitim sistemini eğitimsizleştirerek, kaos ve korku ortamı yaratıp insanları sosyal yaşamdan uzaklaştırarak, toplumu bugün siyaset üretemeyen kendi fikir ve düşüncelerini özgürce korkusuzca ortaya koyamayan bir hale getirildiğini, bunun tek çözümümün, insan odaklı siyaset anlayışı ile CHP iktidarı olduğunu ifade ettiler” dedi.

Türkiye’de toplumsal uzlaşı kültürünün kaybolduğunu aktaran Yılmaz, toplumun çeşit çeşit parçalara bölünerek ayrıştırıldığını ve bugün yaşanan sorunların da bunun sonucu olduğunu belirtti. Toplumsal uzlaşının yeniden inşası için birlik ve beraberlik ruhunun sağlanmasının elzem olduğunu kaydeden Yılmaz, bunun ancak CHP iktidarı ile mümkün olacağının altını çizdi.

Yılmaz, “Cumhuriyet ve Kadın çalıştayına katılıp söz alan kadınlar, demokratik parlamenter sistemden diktatörlüğe geçişe asla izin vermeyeceklerini, bu aşamada parlamentoda mevcut tüm vekillerin bu sorumlulukla hareket etmelerini, tek adamın değil halkın vekili olduklarını unutmamalarını inanç ve kararlılıkla ifade ettiler” diye konuştu.