logo

Yolda kalınca bunu yaptı

Adanalı mucit memleketi Kozan’a giderken elektrikli motosikletinin şarjı yetmediği için, aracına güneş paneli geliştirdi. Artık memleketine yolda kalmadan gidebildiğini söyleyen Adanalı mucit Mehmet Seçkin Erçil, “Motorumun üzerinde kalan güneş paneli kışın yağmurdan, yazında güneş koruyor.” dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Adanalı mucit memleketi Kozan’a giderken elektrikli motosikletinin şarjı yetmediği için, aracına güneş paneli geliştirdi. Artık memleketine yolda kalmadan gidebildiğini söyleyen Adanalı mucit Mehmet Seçkin Erçil, “Motorumun üzerinde kalan güneş paneli kışın yağmurdan, yazında güneş koruyor.” dedi.

Adanalı mucit Mehmet Seçkin Erçil, satın aldığı elektrikli motosikletine yolda kalmamak için güneş paneli bağladı. Artık motorunda yedek akü olduğunu ve istediği yerde aküdeki elektrik enerjisini motorun aküsüne aktarabildiğini belirten Erçil, bu sayede yolda kalmaktan kurtulduğunu ifade etti.

Bir gün memleketi Kozan’a giderken yolda kaldığını ve bu nedenle böyle bir sistem geliştirdiğini belirten Erçil, “Bir motosiklet şehir dışında düz bir yolda 80 km gidebiliyor. Fakat Kozan’a giderken birkaç tane yokuş çıkmak zorunda kaldığım için motosikletin aküsü yetmiyor. Bunu durumu aşmak için böyle bir yöntem geliştirdim ve motosikletime güneş paneli bağladım.” dedi.

GÜNEŞ PANELİNDEN GELEN ENERJİ AKÜDE DEPOLANIYOR

Aracın üzerinde yer alan güneş panelinin, güneş ışınlarını elektrik enerjisine çevirdiğini belirten Erçil, “Güneş panelinden gelen elektrik enerjisi hemen koltuğun altına bağladığım aküyü dolduruyor. Yani güneş panelinin elektrik enerjisine çevirdiği enerji aküde depolanıyor. Sonrasında motorun aküsü bitince, aküdeki elektrik enerjisini 220 volta çeviren aparatlar ile motorun aküsüne aktarıyorum. Böylece yolda kalmamış oluyorum.” diye konuştu.

TOPLAMDA 2 BİN 500 TL’YE MAL OLDU

Bulutlu günlerde dahi güneş panelinin enerji ürettiğini belirten Erçil, “Motorun üzerinde kalan güneş paneli beni ve arka koltukta oturan kişi kışın yağmurdan koruyor. Çünkü motorun üzerinde güneş paneli adeta bir şemsiye gibi duruyor. Ayrıcı yine yazında gölge yaparak motoru ve bizi güneşten koruyabiliyor. Bu sistemi yapmam yaklaşık 1 günümü aldı. Güneş paneli ülkemizde pahalı olduğu için yurt dışından getirdim ve bana maliyeti yaklaşık 2 bin 500 TL oldu. İsteyen kişilerin aracına bu sistemi yapabilirim” dedi.

 

Share
2230 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.