logo

13 Eylül 2018

Yörüklerden yayık ayranı

Toros dağlarının birbirinden güzel yaylalarında ve yüksek kesimlerinde yaşayan Yörükler, deri tulum yayıklarında el gücü ile yayık ayranı hazırlıyorlar. Saatlerce döverek hazırladıkları muhteşem ayranlarını araçların geçiş güzergâhlarına yakın yerlerde satan Yörükler, sattıkları bu ayran sayesinde aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar.

ADANA (GÜNEY HABER)-Toros dağlarının birbirinden güzel yaylalarında ve yüksek kesimlerinde yaşayan Yörükler, deri tulum yayıklarında el gücü ile yayık ayranı hazırlıyorlar. Saatlerce döverek hazırladıkları muhteşem ayranlarını araçların geçiş güzergâhlarına yakın yerlerde satan Yörükler, sattıkları bu ayran sayesinde aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar.

Yarı göçebe kültürün günümüzdeki en önemli temsilcileri olan Yörükler, mayıs ayı itibari ile çıktıkları yüksek kesimlerde doğal yaşamlarına devam ediyorlar. Yaz dönemi boyunca yüksek rakımlı yaylalarda ve dağlık alanlarda doğal yöntemlerle bakıp büyüttükleri hayvanlarından elde ettikleri sütten hazırladıkları ayranlarının ise tadına doyum olmuyor.

Geleneksel yöntemlerle ve en doğal hali ile ayran hazırladıklarını belirten Mustafa Koçaslan; “Biz Yörükler nisan sonu mayıs ayı başı gibi köylerimizden yerleşik evlerimizden hayvanlarımızı otlatmak için Toros dağlarının yüksek kesimlerine çıkıyoruz. Her ne kadar evimiz olsa da Yörüklük kanımızda olduğu için bu yüksek yerlere göç etmeksek yaşayamıyoruz. Çünkü bu hayata alışmışız. Koyun ve keçilerimizi otlatmak için geldiğimiz bu yerlerde hayvanlarımızdan elde ettiğimiz sütlerden peynir, çökelek ve ayran yapıyoruz. Hayvanlar doğal ortamda, doğal otlarla beslendikleri için bunlardan yapılan peynirin, ayranın tadına doyum olmuyor. Biz ayranımızı geleneksel, deri tulumlardan yaptığımız yayıklarda yapıyoruz. Ayran dövmek biraz uzun sürse de bu ayranın tadı ve üzerinde oluşan yoğun köpüğünü başka hiçbir ayranda bulamazsınız.” dedi.

Yaptıkları ayranı satabilmek için bulundukları noktadan daha aşağıya, araçların geçtiği kısımlara gittiklerini, oralardan geçen yaylacılara ve diğer yolculara ayran sattıklarını belirten Mustafa Koçaslan; “Yörük ayranı çok meşhurdur ve gören mutlaka satın alır. Biz de ayranımızı yapar yapmaz yola iniyor ve yoldan gelip geçenlere satıyoruz. Genellikle 5 litrelik şişelere doldurup, o şekilde satıyoruz. Yaptığımız ayran o gün tükeniyor. İlgi gösteren, beğenen herkese de çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Share
1966 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.