Adana Güney Haber

Yörüklerin karla mücadelesi başladı

Yörüklerin karla mücadelesi başladı
79 views
26 Ocak 2021 - 0:19

Göçebe hayatın günümüzdeki en önemli temsilcisi olan yörüklerin zorlu kış şartları ile mücadeleleri başladı. Adana’nın yüksek kesimlerinde yaşamlarını sürdüren yörükler, yağan karla sonunda hayvanlarına otlak alan bulmakta zorlanıyorlar.

(HABER MERKEZİ)-Göçebe hayatın günümüzdeki en önemli temsilcisi olan yörüklerin zorlu kış şartları ile mücadeleleri başladı. Adana’nın yüksek kesimlerinde yaşamlarını sürdüren yörükler, yağan karla sonunda hayvanlarına otlak alan bulmakta zorlanıyorlar.

Ekim, kasım aylarında dağlık alanlardan nispeten daha alçak kesimlere göç edenlerin yörükler, kış şartlarından etkilenmeye başladı. Adana’nın Aladağ İlçesinde yaşayan yörükler, bastıran karla birlikte asıl geçim kaynakları olan keçilerini doyurmak için otlak alan bulamaz duruma geldiler. Kar yağışına yüksek kesimlerde yakalan yörük çobanları da keçilerinin kardan zarar görmemesi adına ellerini çabuk tutarak bir an önce sahiplerine teslim etmek için canla başla mücadele ettiler.

Kar yağışının kendilerini olumsuz etkilediğini belirten Osman Kulaksız; “Biz yörükler, nisan ayının sonundan itibaren bahar ayı ile birlikte göçe başlarız ve yüksek yerlere çadırlarımızı kurarak geri göç zamanına kadar oralarda yaşamımızı sürdürürüz. Ekim, kasım dediniz mi oralarda durulmaz olur ve geri göçe başlarız ve biraz daha aşağılara yerleşiriz. Ben yaz da kış da çobanlık yapıyorum ve bu gördüğünüz sürüyü otlatıyorum. Ancak şuanda kar yağıyor ve kar yağışı bizi dağda yakaladı. Ben de sürülerimi sağ salim bir şekilde aşağıya indirdim. Yörükler için bu zamanlar zor zamanlar oluyor. Çünkü bu havalarda hayvanlarımızı beslemekte zorlanıyoruz.” dedi.

Yeniden yüksek kesimlere çıkma zamanına kadar bu şekilde idare etmeleri gerektiğini belirten Osman Kulaksız; “Bizim en büyük sorunumuz kar yağdığı zaman hayvanlarımıza otlak alan bulamamızdır ama kar çok kalmaz ve eridikten sonra yeniden sürüyü alıp, dağlık alanlara çıkarız. Biraz zorluk çekiyoruz ve havalar düzelene kadar sürüye sahip çıkmamız ve bu şekilde idare etmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -