hava 28° Orta
DOLAR 32,9298 % % 0.08
EURO 35,3217 % % -0.16
GRAM ALTIN 2.454,34 % % -0,62
ÇEYREK A. 4.012,85 % % -0,62
BITCOIN 61.990,00 % 5.569
SON DAKİKA

ADANA’DA 5.5 DEPREM KORKUTTU

Son Güncelleme :

26 Temmuz 2023 - 6:40

/ 1.107 views kez okundu.
ADANA’DA 5.5 DEPREM KORKUTTU


Adana’nın Kozan ilçesinde meydana gelen 5.5 büyüklüğünde deprem, Minnetli köyünde bir kerpiç evi yıktı, bazı evler ile ahırlara ağır hasar verdi. Kozan’da büyük sarsıntıya neden olan ve herkesi panikleten depremin, şu ana kadar alınan bilgiye göre biri ahşap 3 evin kısmen yıkılmasına neden olduğu öğrenildi. Adana merkezde de deprem nedeniyle vatandaşlar evlerinden çıkarak sokaklara döküldü. Kimi valizlerini kimileri de sadece bebeklerini alıp dışarı çıktı.


ADANA (İHA) – Adana’da meydana gelen deprem nedeniyle vatandaşlar evlerinden çıkarak sokaklara döküldü. Kimi valizlerini kimileri de sadece bebeklerini alıp dışarı çıktı.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) alınan bilgiye göre, saat 08.44’de Adana’nın Kozan ilçesinde 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 11,27 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Adana merkez başta olmak üzere Osmaniye ve Kahramanmaraş’tan da hissedildi.
Seyhan ilçesine bağlı Reşatbey Mahallesi’nde kimi vatandaşlar valizlerini kimileri de sadece bebeklerini alarak dışarı çıktı.
İhlas Haber Ajansı’na konuşan Fatma Küra isimli vatandaş, “Mutfakta yemek yapıyordum. Beşik gibi sallandı bina. Hemen dışarı çıktım. Şubat ayındaki depremler kadar hissedilmedi ancak çok korktum” ifadelerini kullandı.
Yurt dışından Adana’ya gelen Filiz Gülaşı ise, “Şubat ayındaki depremleri hissetmedim. Ancak çok korktum. Dışarı çıktım hemen” dedi.
Öte yandan, Ceyhan Devlet Hastanesi’ndeki sağlık çalışanları da deprem nedeniyle dışarı çıktı. Merkez Seyhan ilçesinde bulunan Kocavezir İş Merkezi çalışanları da panikle sokağa döküldü.

ADANA’DA DEPREM: KİMİ VALİZİNİ, KİMİ BEBEĞİNİ ALIP SOKAĞA KOŞTU

5.5’LİK DEPREM MİNNETLİ KÖYÜNE BÜYÜK HASAR VERDİ
Adana’nın Kozan ilçesinde meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki deprem, Minnetli köyünde bir kerpiç evi yıktı, bazı evler ile ahırlara ağır hasar verdi.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) alınan bilgiye göre, saat 08.44’de Adana’nın Kozan ilçesinde 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 11,27 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Adana merkez başta olmak üzere Osmaniye, Mersin ve Kahramanmaraş’tan da hissedildi.
Depremin merkezinde herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmazken, bazı evlerde hasar meydana geldi. Özellikle ilçeye bağlı Minnetli köyünde deprem bir kerpiç evi yıktı, bazı evlere ve ahırlara da ağır hasar verdi. Hasar alan evlerdeki yıkıntı ve çatlaklar dikkat çekti. Bölgeye belediye ve AFAD’a bağlı ekipler giderek incelemelere başladı.
Kozan Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Sönmez, depremin çok şiddetli olduğunu belirterek, “Merkez üssünün Minnetli köyü olduğunu öğrendik, buraya geldik. Şimdi bu bölgedeki hasarı tespit etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.
Deprem afetini yaşadıklarını belirten Muhtar İzzet İnce ise, “Evlerimizin içine girilecek bir durum yok, bazı ahırlarımız göçtü. Can kaybımız yok” dedi.
Köy sakinleri de depremi çok şiddetli hissettiklerini, hatta evleri devirme seviyesine getirdiğini söyledi. Depremde evinin bir bölümü yıkılan Cuma Doğan, “Ev sallanmaya başladı. Eşime kaç dedim, dışarı yola zor kaçtık” diye konuştu.

5.5’LİK DEPREM BU KÖYE BÜYÜK HASAR VERDİ ADANA’NIN KOZAN İLÇESİNDE MEYDANA GELEN 5.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM, MİNNETLİ KÖYÜNDE BİR KERPİÇ EVİ YIKTI, BAZI EVLER İLE AHIRLARA AĞIR HASAR VERDİ

DEPREM 3 EVİ YIKTI

Kozan ilçesinde meydana gelen 5.5 büyüklüğünde deprem anları güvenlik kamerasına yansıdı. Kozan’da büyük sarsıntıya neden olan ve herkesi panikleten depremin, şu ana kadar alınan bilgiye göre biri ahşap 3 evin kısmen yıkılmasına neden olduğu öğrenildi.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) alınan bilgiye göre, saat 08.44’de Adana’nın Kozan ilçesinde 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 11,27 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Adana merkez başta olmak üzere Osmaniye, Mersin ve Kahramanmaraş’tan da hissedildi.

Depremin merkezi Kozan’da insanları panikleten deprem çevreye de kısmen zarar verdi. Eskimantaş bölgesinde boş kerpiç bir evin çöktüğü, yollara ise kayaların düştüğü bildirildi. Öte yandan, deprem nedeniyle ilçe merkezinde eski bir ahşap yapı kısmen çöktü. Kabaktepe Mahallesi’nde ise boş bir evin üzerine kaya yuvarlanması sonucu yıkım meydana geldiği bildirildi.
Kozan Belediye Başkan Yardımcısı Arif Dağlı yaptığı açıklamada, “Gerekli işlemlere bakıyoruz, yıkılan yerlerin olup olmadığına. Bir ahşap bina yıkıldığı için zabıta ekiplerimizle beraber tedbirleri alıyoruz. İş makinemiz çevresini temizledi gitti. Şu ana kadar yıkımla ilgili başka bir ihbar bize gelmedi” dedi.
Vatandaşlar depremin büyüklüğünü ve yaşadıkları panik anlarını anlattı. Deprem anları da güvenlik kameralarına yansıdı.

BAKAN YERLİKAYA: “CAN VE MAL KAYBINA YÖNELİK HERHANGİ BİR İHBAR YAPILMAMIŞTIR”
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da depremle ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı. Yerlikaya, “Bugün saat 08.44’te Adana’mızın Kozan ilçesinde 5.5 büyüklüğünde meydana gelen depremde, başta AFAD olmak üzere ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına devam etmektedir. Şu ana kadar 112 Acil İhbar hattına can ve mal kaybına yönelik herhangi bir ihbar yapılmamıştır. Depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.