logo

VADELER UZADI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu son yaptığı açıklama ile kredilerde vadenin uzatıldığını ve 36 aydan 60 aya çıkarıldığını duyurdu. Kredi taksit sayısında yaşanan vade uzatılması, vatandaşlar tarafından da büyük bir memnuniyetle karşılandı. Nasıl karşılanmasın ki?

Vade uzadıkça elbette faizlerde bir takım artışlar söz konusu olabiliyor. İnsanlar aldıkları kredinin vadesi uzadıkça ödeyeceği miktar artıyor ancak aylık ödeyeceği tutar ise azalıyor. Aylık ödeme yükü azalacak olan vatandaşlar ise haliyle bu durumu memnuniyetle karşılıyor. Geride bıraktığımız yıl içinde yaşanan ekonomik olumsuzluklar ve beraberinde artan kredi faizleri kişilerin ödeme güçlüğü yaşamasına ve kredi çekmek isteyenlerin de bu fikirlerini ertelemelerine neden olmuştu. Ancak zor durumda olup da kredi çekmekten başka çaresi olmayanlar ise yüksek faizlere katlanarak, kredi çekmişti. Bu nedenle şuanda yapılan bu düzenleme ve paralelinde faizlerin de biraz da olsa aşağı düşmesi vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Taksit sayısının artması bireysel ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi taşıt kredilerinde etkili oldu ve araç almayı düşünenler için de sevindirici bir gelişme oldu. Ayrıca tatil yapmak isteyenler de unutulmadı ve seyahat acentelerinde yurt içi tatillerde geçerli olmak üzere taksit sayısı 9 aydan 12 aya çıkarıldı. Bu da aslında çok önemli bir karar oldu bana göre.

Çünkü yaşanan ekonominin olumsuz tablosundan bütün sektörlerde olduğu gibi turizm sektörü de nasibini almıştı ve tatil sezonunun durgun geçtiği haberlerini okumuştuk. Oteller de maliyetleri arttığı gerekçesiyle fiyat tarifelerinde artışa gitmişti. Ancak son durumda baktığımızda yurt içi tatillerde taksit imkanının arttırılıyor olması, ülke vatandaşlarının kendi ülkelerinin tatil beldelerinde daha uygun şartlarda tatil yapmalarına olanak veriyor.

Bunun yansımalarını da tatil sezonu boyunca hep birlikte göreceğiz.

İşin bir de bankalar boyutu var.

Bankalar insanların cep telefonlarına şu kadar krediniz hazır, hemen gelip alabilirsiniz gibilerinden mesajlar gönderiyorlar. Ancak bankaya gittiğinizde, mesajı göstererek kredi talebinde bulunduğunuzda o genel bir mesaj diyerek çıkıyorlar işin içinden.

Buna da anlam vermek gerçekten güç.

Ancak yapılan düzenlemenin geneline baktığınızda kredi vadelerinin uzaması, iç talebi canlandıracak gelişmeler olarak değerlendirilebilir. İç talebin canlanması ile birlikte ekonomimiz de canlanacaktır. Bu nedenle yapılan bu adım tüketiciler, vatandaşlar kesiminden büyük bir sevinç ve mutluluk ile karşılandığını söyleyebiliriz.

Share
2122 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.