Adana Güney Haber

“BUĞDAY ÜRETİMİ, SAVUNMA SANAYİ KADAR ÖNEMLİDİR”

“BUĞDAY ÜRETİMİ, SAVUNMA SANAYİ KADAR ÖNEMLİDİR”
258 views
02 Aralık 2021 - 14:01

Tarımsal üretimin milli güvenlik meselesi kadar önemli olduğunu söyleyen Adana Ticaret Borsası (ATB) Meclis Başkanı Osman Bağış, “Buğday üreten çiftçilerimiz; savunma sanayi için üretim yapan işletmeler kadar önemlidir. Bu anlamda devletimizin önceliği; çiftçinin korunması ve üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması olmalıdır” dedi.

(HABER MERKEZİ)-Tarımsal üretimin milli güvenlik meselesi kadar önemli olduğunu söyleyen Adana Ticaret Borsası (ATB) Meclis Başkanı Osman Bağış, “Buğday üreten çiftçilerimiz; savunma sanayi için üretim yapan işletmeler kadar önemlidir. Bu anlamda devletimizin önceliği; çiftçinin korunması ve üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması olmalıdır” dedi.

DÜNYANIN EN STRATEJİK ÜRÜNÜ BUĞDAYDIR

Adana bölgesinde buğday ekim döneminin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Adana Ticaret Borsası Meclis Başkanı Osman Bağış, ATB Kasım 2021 Olağan Meclis Toplatısında yaptığı konuşmada “Tarımsal üretim bir milli güvenlik meselesidir. Dünyanın en stratejik ürünü buğdaydır. Buğday üreten çiftçilerimiz; savunma sanayi için üretim yapan işletmeler kadar önemlidir. Bu anlamda devletimizin önceliği; çiftçinin korunması ve üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması olmalıdır. Tedbirleri biran önce almak yetkililere düşmektedir.” dedi.

BUĞDAY DESTEĞİ KİLOGRAM BAŞINA 20 KURUŞA ÇIKARILMALI

Gübre fiyatlarındaki yüzde 200’e varan fiyat artışının çiftçileri buğday ekiminden uzaklaştırdığının da altını çizen Başkan Bağış, “Kilogram başına verilen 10 kuruşluk destek hedefine ulaşmamıştır. Bu desteğin en az 20 kuruşa çıkarılması gerekir. Destek 20 kuruşa çıkar ise buğday eken çiftçilerimizin tekrar buğday ekebileceği inancındayım. Aksi takdirde buğday konusunda hepimizin endişelenmesi gerekebilir! Türkiye’nin ekonomik anlamda kalkınabilmesi için tarımdaki sorunların ivedi şekilde çözülmesi gerekmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni açıkladığı gübre destekleri yeterli olmamıştır. İlgili brimler bu konuya büyüteç altına alarak çözüm üretmek zorundadır.” diye konuştu.

ATB Meclis Başkanı Osman Bağış’ın konuşmasının ardından meclis gündem maddelerine geçildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    marmaris tekne turu