Adana Güney Haber

Açık alanda da hasat başladı

Açık alanda da hasat başladı
71 views
23 Nisan 2021 - 1:59

Türkiye’nin çilek ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Çukurova Bölgesi’nde, açık alanda yetiştirilen çileğin hasadına başlandı. Bu yıl Mart-Nisan aylarında örtü altı olarak yetiştirilen çileğin hasadına başlanırken, açık alanda yetiştirilen çileğin hasadının ise Çukurova Bölgesi’nde Haziran ayına kadar devam etmesi bekleniyor.

(HABER MERKEZİ)-Türkiye’nin çilek ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Çukurova Bölgesi’nde, açık alanda yetiştirilen çileğin hasadına başlandı. Bu yıl Mart-Nisan aylarında örtü altı olarak yetiştirilen çileğin hasadına başlanırken, açık alanda yetiştirilen çileğin hasadının ise Çukurova Bölgesi’nde Haziran ayına kadar devam etmesi bekleniyor.

Çukurova’da örtü altında yetiştirilen çilek mart ayında hasat edilmeye başlarken, sıra açık alanda yetiştirilen çileğe geldi. Tarlalarda açıkta yetiştirilen çileğin hasadına başlanması ile birlikte bölgede hareketlilikte başladı. Çileğin her zaman talep gördüğünü ve bu yıl da çiftçiye para kazandırdığını belirten çilek üreticilerinin yüzü gülüyor.

Özenle yetiştirilen çilek, tarım işçileri tarafından büyük bir titizlikle toplandığını belirten çilek üreticisi ziraat mühendisi Seyfettin Tok, “Çukurova Bölgesinde çilek üretimi çok önemli. Çünkü 1950’li yıllardan bu yana Çukurova Bölgesi’nde çilek yetiştiriliyor ve hasat edilen meyve Türkiye’nin çilek ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılıyor. Ayrıca Çukurova’dan yurtdışına ihraç ediliyor. Kış mevsiminde örtü altında yetiştirilen çilek mart-Nisan aylarında toplanmaya başlıyor. Daha sonra sıra açık tarlalarda yetiştirilen çileğe geliyor. Bölgemizde çilek hasadı Haziran ayının sonuna kadar devam ediyor” dedi.

ÇİLEK ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Çileğin kalitesine göre fiyatının da değiştiğini belirten ziraat mühendisi Tok, “Çileğin lezzeti, aroması, şekli, rengi ve kokusu kalitesini gösteriyor, buna göre de fiyatı değişiyor. 1. sınıf kalite olan çileğin büyük bir bölümü yurt dışına ihraç ediliyor. Çilek her zaman üreticisine para kazandırıyor, yeter ki üretici doğru bir pazar bulabilsin. Bu yılda ürettiği çileği zamanında satabilen üreticinin yüzü gülüyor.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin