hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Adana “Paşabahçe”nin Özel Koleksiyonunda 

Son Güncelleme :

25 Mart 2015 - 18:13

/ 537 views kez okundu.
Adana “Paşabahçe”nin Özel Koleksiyonunda 

ÇUGİAD (2)

Adana, Çukurova Genç İşadamları Derneği’nin (Çukurova GİAD) özel çalışmasıyla artık Paşabahçe’nin özel koleksiyonunda da yer aldı. Çukurova GİAD’ın girişimleriyle yapılıp, ilk kez 4. Çukurova Zirvesi’nde konuklara hediye edilen at üstünde balık avlayan Eros figürlü mozaiğin işlendiği el yapımı vazo, Paşabahçe’nin özel koleksiyonunda mozaik bölümünde sunuldu. 

ADANA (GÜNEY HABER) – Adana, Çukurova Genç İşadamları Derneği’nin (Çukurova GİAD) özel çalışmasıyla artık Paşabahçe’nin özel koleksiyonunda da yer aldı. Çukurova GİAD’ın girişimleriyle yapılıp, ilk kez 4. Çukurova Zirvesi’nde konuklara hediye edilen at üstünde balık avlayan Eros figürlü mozaiğin işlendiği el yapımı vazo, Paşabahçe’nin özel koleksiyonunda mozaik bölümünde sunuldu.
Geçen yıl Adana’da bulunan, binlerce yıllık geçmişe sahip “At Üzerinde Balık Avlayan Eros Mozaiği” (Hippocampus’a Binmiş Balık Avlayan Eros Mozaiği) ana temasıyla yapılan 4. Çukurova Zirvesi’nde konuklara, bu mozaiğin üzerine işlendiği, Paşabahçe’ye özel yaptırılan el yapımı vazo hediye edilmişti.
Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, dünyaca ünlü Nobel ödüllü Ekonomist Prof. Dr. Joseph E. Stiglitz, Nişantası Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerem Alkin, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, ATO Başkanı Atila Menevşe, ATB Başkanı Muammer Çalışkan, AOSB Başkanı Bekir Sütcü’ye hediye edilen bu vazo, mozaikle ilgili bilgiler de içeren bir stantta, toplantı salonu girişinde de sahnelenmişti.
AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, stant ile özel ilgilenirken, Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya’dan da bilgi almışlardı.

ÖZEL ÜRETİM
Çukurova GİAD’ın Paşabahçe ile yaptığı görüşmeler sonunda özel hazırlanan vazo, firmanın özel koleksiyonunda da yer buldu. ‘Marka kent’, ‘dünya kenti’ hedefi ve isteğiyle çalışan Çukurova GİAD’ın yaptığı çalışma, Paşabahçe’nin mağazalarının yanı sıra ‘pasabahcemagazalari.com’ sitesinde satışa sunuldu. Söz konusu internet sitesinde butik bölümünden koleksiyonlar penceresi açılıp, mozaikler bölümüne girildiğinde 7 özel eserden biri Adana’ya ait özel üretim oldu. Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, “Dünyada eşi benzeri bulunmayan bir mozaiğe sahip olmak gurur verici. Bu eseri duyurmak, dikkat çekmek adına Paşabahçe ile yaptığımız görüşmede Adana’ya ait bu figürün işlendiği özel el yapımı vazo üretiminin yapılmasını sağladık. Bu vazonun Paşabahçe’nin koleksiyonunda yer almasıyla birlikte amacımıza da ulaştık, bir kez daha güzel kentimizin ve kentimizde ortaya çıkan eşsiz bir eserin tanıtımını da yapmış olduk” dedi.

EROS’UN TEK ÖRNEĞİ
Üretimi bin adet ile sınırlandırılan vazo ile ilgili Paşabahçe’de şu bilgiye de yer verildi:
“Hippokampos’e binmiş Eros Mozaiği, MS. 3 yüzyılın ilk yarısına ait olduğu sanılan ve Adana Yumurtalık kazılarında ortaya çıkarılmış bir taban mozaiğidir. Mozaiğin merkezinde bulunan ve etrafı büyük bir çerçeve kuşağı ile sınırlandırılmış olan panonun ortasında mitolojik konuyu oluşturan dört değişik figür yer almıştır. İki hippokampos üzerinde farklı yaşlarda ve boyutlarda işlenmiş balık tutan Eros figürleri betimlenmiştir. Ellerinde obje olarak olta ve olta uçlarında tuttukları balıklar bulunmaktadır. Oltaların uçlarında sarı olan barbun, diğeri levrek, serbest duran ise lagos balığı (Akdeniz levreği) olduğu düşünülmektedir. Panoda bir de huni biçimli deniz kabuğu dikkat çeker.Bu mozaik, Hypocampus’e binmiş Eros’un tek örneği olması bakımından önem taşımaktadır.Eros Vazo, el imalatı karamel camdan üretilmiş olup üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kaplanarak, mozaik parçalarının her birinin tek tek özel cam boyası ile boyanması ile gerçekleştirilmiştir. Hippokampos gövdesinin yarısı at, yarısı balıktan oluşan kanatlı veya kanatsız tasvir edilen bir deniz yaratığıdır. Diğer deniz yaratıkları ile birlikte Poseidon’a hizmet eder. Üretimi 1000 adetle sınırlıdır.”

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER