Adana Güney Haber

Adanalı üreticiler karardan memnun

Adanalı üreticiler karardan memnun
262 views
13 Nisan 2021 - 0:57

Toprak Mahsulleri Ofisi, çiftçinin elinde kalan yemeklik patates ve kuru soğanı maliyet fiyatına satın alarak Valilikler aracılığıyla dağıtacağını duyurması ile birlikte kısa süre sonra hasat yapacak olan patates üreticileri alınan karardan büyük memnuniyet duydu.

(HABER MERKEZİ)-Toprak Mahsulleri Ofisi, çiftçinin elinde kalan yemeklik patates ve kuru soğanı maliyet fiyatına satın alarak Valilikler aracılığıyla dağıtacağını duyurması ile birlikte kısa süre sonra hasat yapacak olan patates üreticileri alınan karardan büyük memnuniyet duydu.

Tarım Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen talimatta “Üreticilerimizin elindeki arz fazlası yemeklik patates ve kuru soğanların Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü tarafından alınması yönünde çalışmalara başlamıştır. Bahse konu yemeklik patates ve kuru soğanlar, İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca Valiliklerin gözetiminde, ihtiyaç sahibi tüketicilere ücretsiz dağıtılacaktır” duyurusunun ardından patates depolarının boşaltılacak olması, kısa süre sonra patates hasadına başlayacak olan patates üreticilerini heyecanlandırdı.

Adana’da kısa süre sonra patates hasadının başlamasının planlandığını ve piyasada sadece Adana patatesi bulunacağını belirten Patates Üreticisi Selahattin Toklucu; “Çukurova’nın bereketli topraklarında kısa süre sonra patates hasadına başlayacağız. Son alınan kararlar biz Adanalı patates üreticilerini çok heyecanlandırdı. Depolarda bu sene çok sayıda patates kalmıştı. Toprak Mahsulleri Ofisi, kalan bu patatesleri üreticilerden maliyet fiyatına alacağını ve ihtiyaç sahibi ailelere dağıtacağını duyurdu. Bu sayede yeni mahsul patates piyasaya sürülene kadar elde patatesler değerlenmiş olacak. Bizde tarlamızda kısa süre sonra patates hasadımıza başlayacağız ve piyasada sadece Adana patatesi olacak.” dedi.

Patatesin geride bırakmaya hazırlandığımız sezonda para etmediğine dikkati çeken Toklucu; “Patates, son sezonda hiç para etmedi. Bu durum defalarca haberlere dahi yansıdı haliyle üretici de kazanmadı. Ellerinde kalan ürünlerin alınacak olması, en azından maliyetlerinin karşılanmasına katkı koyacaktır. Yeni sezondan beklentimiz de ürünlerimizin para etmesi, üreticinin kazanmasıdır.” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin