Adana Güney Haber

AKAMİB’den Fransa’ya mobilya ihracatı yüzde 124 arttı

AKAMİB’den Fransa’ya mobilya ihracatı yüzde 124 arttı
411 views
18 Eylül 2020 - 13:28

Fransızlar Cumhurbaşkanı Macron’a rağmen Türk mobilyasını tercih etti. Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), Haziran ve temmuz aylarındaki ihracat artışını Ağustos ayında da sürdürdü. Ağustos’ta AKAMİB’in ihracatı geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 0,37 artırarak 55 milyon dolara ulaşırken, Doğu Akdeniz’deki gerginlik nedeniyle Türkiye’ye karşı düşmanca açıklamalarda bulunan Emanuel Macron’un Cumhurbaşkanı olduğu Fransa’ya mobilya ihracatının yüzde 124 oranında artması dikkat çekti.

(HABER MERKEZİ)-Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), Haziran ve temmuz aylarındaki ihracat artışını Ağustos ayında da sürdürdü. Ağustos’ta AKAMİB’in ihracatı geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 0,37 artırarak 55 milyon dolara ulaşırken, Doğu Akdeniz’deki gerginlik nedeniyle Türkiye’ye karşı düşmanca açıklamalarda bulunan Emanuel Macron’un Cumhurbaşkanı olduğu Fransa’ya mobilya ihracatının yüzde 124 oranında artması dikkat çekti.

Fransa’ya yaptıkları ihracatın temmuz ayında yüzde 86 arttığını hatırlatan AKAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kılıçer, “Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’ye karşı tavır ve açıklamalarına karşı bölgemizden bu ülkeye yapılan ihracatın yüzde yüzün üzerinde artması bizim için önemli 2019 yılı ağustos ayında 967 milyon olan Fransa’ya ihracatımızı yüzde 123,7’lik artışla 2.1 milyon dolara çıkardık. Bu artışın önümüzdeki aylarda da artarak devam etmesini bekliyoruz” dedi.

HEDEF PAZAR ABD’YE İHRACAT YÜZDE 124 ARTTI

AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, Fransa ile birlikte ABD’ye de bölgeden yapılan ihracatın da yüzde 124 oranında arttığına dikkat çekerek, “Özellikle mobilya sektörümüz için ABD hedef pazarların başında geliyor. Pandemiye rağmen bu ülkeye ihracatımızın artması, bu zamana kadar yaptığımız çalışmaların yerinde olduğunu gösteriyor. ABD pazarında daha fazla pay almak için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz” diye konuştu.

Ağustos ayında yüzde 10,9’luk gerilemeye rağmen 11.6 milyon dolar ile Irak’ın bölgeden en fazla ihracat yapılan ülkeler içinde ilk sırayı aldığını belirten Onur Kılıçer, onu sırasıyla İsrail, Almanya ve İtalya’nın takip ettiğini bildirdi.

SON ÜÇ AYLIK ARTIŞ AÇIĞI KAPATMAYA YETMEDİ

Ağustos ayında hem Türkiye geneli hem de AKAMİB ihracatında artış olmasına karşın, sekiz aylık ihracat rakamlarının geçen yıla oranla ekside görüldüğünü ifade eden Onur Kılıçer, sözlerini şöyle tamamladı:

“Pandeminin ilk aylarında birçok sektör de olduğu gibi mobilya sektöründe de büyük oranlı ihracat kaybı yaşandı. Ancak son üç ayda ibre artış yönünde görülüyor. Uzun süren karantinalar nedeniyle evlerinde kapalı kalanlar, yaşam merkezleri haline gelen evlerinde değişim ve yenilik arayışına girdiler. Sonuçta da mobilya ve ev tekstili sektöründe talep artışı meydana geldi. Haziran ayında başlayan, temmuz ve ağustos aylarında görülen ihracat artışı sektörün kaybını azaltsa da sekiz aylık rakamlar halen geçen yılın aynı dönemine oranla geride. Türkiye geneli sektör ihracatının yüzde 3 azalarak 3.4 milyar dolara indiği Ocak-Ağustos döneminde AKAMİB’in ihracatı da yüzde 12,4 gerileyerek 422.5 milyon dolar oldu. Fakat sektör olarak karamsar değiliz. Yılın kalan aylarında da ihracat artışının süreceğini düşünerek, 2020 yılını geçen yılın az da olsa üzerinde kapatacağımıza inanıyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin