Adana Güney Haber

ATIK SEBZE VE MEYVELER ORGANİK GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR

ATIK SEBZE VE MEYVELER ORGANİK GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
245 views
11 Ekim 2021 - 13:03

Adana’da ‘Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetimi Projesi’ kapsamında hal ve pazar yerlerinden toplanan atık sebze ve meyveler organik gübreye dönüştürülüyor.

ADANA (İHA) – Adana’da ‘Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetimi Projesi’ kapsamında hal ve pazar yerlerinden toplanan atık sebze ve meyveler organik gübreye dönüştürülüyor.
Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin kurucularından sosyal girişimci Ebru Baybara Demir’in geliştirdiği ‘Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetimi Projesi’ kapsamında hal ve pazar yerlerinden toplanan atık sebze ve meyveler, bir dizi işlemden geçirilerek organik gübreye dönüştürülüyor. Adana Valiliği’nin desteğiyle kentte bu yıl 5’incisi düzenlenen ‘Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nde toplanan sebze ve meyve atıkları da toplanarak Yüreğir Belediyesi Kompost Serim Alanı’na götürüldü. Burada ayrıştırılan atıklar, organik gübreye dönüştürüldükten sonra çiftçilere bedelsiz olarak dağıtılacak.

Adana Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, atık üretmemenin bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösterdiğini belirterek, projenin doğaya verilecek zararın önlenmesi açısından önemli olduğunu kaydetti.
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ise projenin çok önemli olduğundan bahsetti.
Konuşmaların ardından alanda serili bulunan tarımsal atıklar, özel bir makine ile ayrıştırılarak komposta dönüştürüldü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    marmaris tekne turu