Adana Güney Haber

BALDA HİLE DEVAM EDECEK

BALDA HİLE DEVAM EDECEK
168 views
30 Ocak 2021 - 2:00

Koronavirüs salgını, arı hastalıkları ve kuraklık nedeniyle bal üretimi azaldı ve bu durum fiyatlara yansıdı. Konuyu değerlendiren Bal Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy, “Bu sezon yaşanan problemler sebebiyle kovanlar boş kaldı. Arı ürünlerinin fiyatı yükselmeye devam edecek. Böyle dönemlerde sahte ürünlerde bir hayli artış görüyoruz.” diyerek tüketicileri uyardı.

 (HABER MERKEZİ)2020 hem insanlar hem de arılar için zor geçen bir yıl oldu. Bizler COVİD-19 ile mücadele ederken arılarda Varroa hastalığına karşı savaştı. İlkim değişikliğinden de etkilenen arılar kovanları dolduramadı maalesef.  40 yıllık bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, “İlkbahar soğuk, yaz kurak geçtiğinden çoğu bölgede bal üretimi çok az oldu. Mevsimden etkilenmeyen arılar da hastalıktan etkilendi. Çam balının oluşmasını sağlayan Marchalina hellenica böcek türünde de toplu ölümler yaşandı. Şifa niyetine tüketilen bal ve arı ürünlerinde fiyatlarla birlikte sahteciliğin artması bekleniyor.” dedi.

Bal Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy “Bu yıl beklenenin çok altında gerçekleşen bal hasadı sebebiyle bal alırken daha dikkatli olunmalıdır.” dedi. Fırsatçılara ve kötü niyetli kişilere dikkat çeken sektörün tecrübeli ismi Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, Gerçek balı nasıl tanıyacağımız konusunda önerilerde de bulundu; “İşini hakkıyla yapan, gerçek bal üreticileri böyle zamanlarda zorlanırken, fırsatçılara gün doğuyor. Piyasaya, sahte ürün sürerek halkın sağlığını tehdit ediyorlar. Şifa bulacağım diye halkımız sağlığından olmasın. Düşük fiyata bal aldıklarını düşünerek eve bir kavanoz dolusu glikoz şurubu götürebilirler.” diyen Aksoy eklemelerde bulundu, “Artan fiyatlar yüzünden besin değeri yüksek ve tamamen doğal olan bal ve arı ürünleri tüketmekten vazgeçmeyin ve balınızı güvendiğiniz kişilerden ve markalardan tercih edin. Geçmişten bugüne şifa niyetine kullanılan ve vücuda faydalı etkisi Oxford Üniversitesince de kanıtlanmış gerçek baldan, artan fiyatlar sebebiyle vazgeçilmesi daha yüklü bir fatura çıkartabilir.” dedi.  

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin