logo

08 Aralık 2017

Beyaz et fiyatları değişmedi

Marketlerde ucuz kırmızı et satışları devam ederken, beyaz et fiyatlarında değişme yaşanmadı. Kırmızı et fiyatlarının düşmesi ile birlikte beyaz et satışlarında ciddi azalma meydana geldiğini belirten tavukçu İdris Özaltun, “Beyaz et fiyatlarında düşme beklemiyoruz” dedi.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Marketlerde ucuz kırmızı et satışları devam ederken, beyaz et fiyatlarında değişme yaşanmadı. Kırmızı et fiyatlarının düşmesi ile birlikte beyaz et satışlarında ciddi azalma meydana geldiğini belirten tavukçu İdris Özaltun, “Beyaz et fiyatlarında düşme beklemiyoruz” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın marketlerde ucuz kırmızı et satışını başlatması ile birlikte et fiyatlarında ciddi düşüşler yaşandı. Adana’da kilosu 50 TL’nin üzerine çıkan kırmızı et fiyatları, bakanlığın marketleri devreye sokması ile birlikte yaklaşık yüzde 50 oranında düştü. Kırmızı et fiyatları düşerken beyaz et fiyatında ise değişiklik yaşanmadı.

Kırmızı et fiyatlarının düşmesi ile birlikte, tavuk eti satışlarında büyük azalma yaşandığını belirten tavuk eti satıcısı İdris Özaltun, “Hem kış mevsimi geldi, hem de kırmızı et fiyatları düştü. Bu durumdan tavuk eti satışları ciddi anlamda etkilendi. Önceleri bir kilo kırmızı et fiyatına yaklaşık 10 kilo tavuk eti alınabiliyordu. Ama şimdi öyle değil. Kırmızı etin kilosu şuanda ortalama 30 TL. Tavuk etinin kilosu ise 11, 12 ve 13 TL civarında değişiyor. Aradaki fark az olunca insanlar kırmızı eti tercih ediyor.” dedi.

KIRIMIZ ET UCUZLADI, BEYAZ ET SATILMIYOR

Tavuk eti fiyatlarında düşme beklemediklerini belirten Özaltun, “Beyaz et piyasası çok hassas. Her şeyden etkilenebiliyor. Özellikle ihracat konusunda yaşananlardan dolayı iç piyasa da pek çok kez beyaz et fiyatları dibe vurmuştu. Ama şuanda kırmızı et fiyatları düştüğü için beyaz et fiyatların da düşme beklenmiyor. Ama her an her şey olabilir. İnsanlar son zamanlarda kırmızı et tüketimine yöneldi. Beyaz et satılmıyor. Bu durum bu şekilde devam ettiği sürece tavuk üreticileri de bu durumun çözümü noktasında gerekli değişikliği yapmak zorunda kalacak.” diye konuştu.

Share
531 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.