Adana Güney Haber

Bilici: ‘Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın’

Bilici: ‘Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın’
265 views
05 Mayıs 2020 - 2:20

Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal verimliliği yükseltmek, çiftçilerin milli tohumlara yönelimini artırmak ve kullanımını yaygınlaştırmak için “Milli Tarım Yerli Tohum Deneme Ekimleri” projesini hayata geçirdi. Seyhan İlçe Tarım Müdürlüğü Yerli Tohum kullanımını arttırmak ve Yerli Tohumun önemini vurgulamak için deneme ekimleri yaptığını belirten Ziraat Mühendisi Sefa Bilici, “Yerli ve milli tohumlarımızın ulaşmadığı çiftçi kalmasın” dedi.

(HABER MERKEZİ)- Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal verimliliği yükseltmek, çiftçilerin milli tohumlara yönelimini artırmak ve kullanımını yaygınlaştırmak için “Milli Tarım Yerli Tohum Deneme Ekimleri” projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında ülke genelinde mısır, ayçiçeği, çeltik, kanola, buğday, arpa ve karabuğday gibi pek çok ürünün tohumu yerli olarak tarlalara ekildi. Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Veysel Bozkurt’un katkılarıyla, Seyhan İlçe Tarım Müdürlüğü olarak Yerli Tohum kullanımını arttırmak ve Yerli Tohumun önemini vurgulamak için deneme ekimleri yapmaya karar verdi.

Yerli tohum çalışmalarının 2020 yılının Ekim ayında başladığını belirten Seyhan Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Sefa Bilici, “Önder çiftçilerimizi mahalle mahalle tespit edip görüşüyoruz. Gönüllü olan, vatani hassasiyetleri olan çiftçilerimiz geliyor ve ‘biz yaparız’ diyorlar. Çiftçilerle birlikte ekiyor, gübrelemesini, ilaçlamasını yaptırıyoruz. İnanıyoruz ki yerli tohumlarımız kalite, hastalıklara dayanıklılık, kardeşlenme, döllenme, rekabet, adaptasyon ve bölgesel iklim koşullarına uygunluk olarak yabancı tohumlardan çok daha sağlıklı ve ulusal değerler açısından önemli.

‘Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın’ sloganıyla yola çıktığımız çalışmalara katkı sağlamak amacıyla Seyhan İlçemiz Camuzcu Mahallesinde, mahallesinin önder çiftçilerinden Necati Böbürer’in tarlasında buğday çeşit verim demonstrasyonu kurduk.

Seyhan İlçemizde ekmeklik buğdayda bölgemize en uygun buğday çeşidinin tespitinin yapılabilmesi amacıyla Tekfen1013, Tekfen1016, Özkan, Altındane olmak üzere 3 farklı yerli tohum firmasının 4 çeşidi demonstrasyonumuzda yer aldı.

Bu denemenin sonunda Yerli ve milli tohumlarımızın ekiminden, hasadına, kültürel işlemlerinin (gübreleme, sulama, ilaçlama vb.) takibi dikkate alınarak, kalite ve verim sonuçlarına göre değerlendirme yapıp sonuçlarını çiftçilerimize ve üreticilerimizle paylaşmaktan kıvanç duyacağız.” Dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin