logo

18 Aralık 2017

Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuruları 31 Aralık

Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuruları 31 Aralık tarihine kadar uzatıldı. YZO Başkanı Doğan çiftçileri uyardı:

 “Fırsatı kaçırmayın”

 Yüreğir Ziraat Odası (YZO) Başkanı Mehmet Akın Doğan, 2016 yılı Eylül ayında başlayan ve 30 Haziran 2017 yılında sona eren Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları süresinin uzatıldığını söyledi. Doğan, normal süre içerisinde 2017 yılına ilişkin ÇKS başvurularını yapamayan çiftçileri fırsatı kaçırmamaları konusunda uyardı

ADANA(GÜNEY HABER)- Yüreğir Ziraat Odası (YZO) Başkanı Mehmet Akın Doğan, 2016 yılı Eylül ayında başlayan ve 30 Haziran 2017 yılında sona eren Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları süresinin uzatıldığını söyledi. Doğan, normal süre içerisinde 2017 yılına ilişkin ÇKS başvurularını yapamayan çiftçileri fırsatı kaçırmamaları konusunda uyardı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, “Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak, 30 Haziran’dan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Buna göre, 2017 üretim yılı ÇKS kaydını 30 Haziran’a kadar yaptıramayan çiftçiler için süre 31 Aralık 2017’ye kadar uzatıldı. YZO Başkanı Mehmet Akın Doğan, bakanlığın aldığı karar doğrultusunda 30 Haziran 2017 tarihine kadar bu yıla ilişkin ÇKS kayıtlarını yaptıramayan çiftçilerin tarım il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak kayıtlarını yaptırabileceklerini söyledi ÇKS’nin çiftçilerin kayıt altına alındığı tarımsal veri tabanı olarak hazırlandığı hatırlatan Doğan, “ÇKS Yönetmeliği’ne göre, 2017 üretim yılına ilişkin çiftçi başvuruları 2016 yılının Eylül ayında başlayarak, 2017 yılının 30 Haziran’ında sona erdi. Bu tarihten sonra çiftçilerimiz sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç ÇKS’ye yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yaptıramamaktaydı” ifadelerini kullandı.

SON GÜNE BIRAKMAYIN

Mehmet Akın Doğan, belirlenen sürede başvurusunu yapamayan çiftçilerin verilen desteklerden faydalanma hakkını kaybettiğine dikkati çekerek, “Çiftçilerimizin 2017 yılı başvuru süresi devam eden desteklerden  faydalanabilmeleri için, olası sıkışıklıkları düşünerek son günü beklenmeden ziraat odalarından alacakları ‘Çiftçi Belgesi’ ile tarım il ve ilçe müdürlüklerine başvurmaları  gerekiyor. Aksi halde ÇKS başvurusu bulunmayan çitçilerin yıl içerisinde mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri, fark ödemesi ve benzeri gibi tarımsal faaliyetlere ilişkin desteklemelerden yararlanmaları mümkün değildir” uyarısında bulundu. Doğan, 2017’nin Eylül ayında başlayan 2018 yılı ÇKS başvurularının  ise 30 Haziran 2018 tarihine kadar devam edeceğinin altını çizdi.

 

Share
399 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.