Adana Güney Haber

ÇUKUROVALI ÜRETİCİLERİN SON GÖZDESİ; PAPAYA

ÇUKUROVALI ÜRETİCİLERİN SON GÖZDESİ; PAPAYA
1.932 views
19 Aralık 2020 - 2:57

Anavatanı Güney Amerika ve Uzakdoğu olan ve soğuğu hiç sevmeyen tropikal bir meyve olan papaya Çukurovalı üreticilerin son gözdesi olmuş durumda. Ortalama olarak 1 papaya 800 gram ile 1 kilo ağırlığında gelirken kilosu ise 13 liradan satılıyor.

(HABER MERKEZİ)-Anavatanı Güney Amerika ve Uzakdoğu olan ve soğuğu hiç sevmeyen tropikal bir meyve olan papaya Mersinli üreticilerin son gözdesi olmuş durumda. Ortalama olarak 1 papaya 800 gram ile 1 kilo ağırlığında gelirken kilosu ise 13 liradan satılıyor.

Mersin’de gemide çalışan Hidayet Coşkun (57), 15 yıl önce İspanya’da  tadına baktığı papaya meyvesini, emekli olunca bahçesine kurduğu serada yetiştirmeye başlamasıyla ilk kez Mersin’de üretilmeye başlanan papayanın zaman içinde üretim alanı genişledi. Üreticisine büyük kazanç getiren papayanın aynı zamanda sağlık açısından da büyük faydaları bulunuyor.

Tropikal meyve olan papaya Türkiye için katma değer sağlayacak potansiyele sahip olduğunu belirten Ziraat Mühendisi Deniz Gürbüz; “Papayanın Anavatanı Güney Amerika ve Uzakdoğu ülkeleridir. Soğuğu sevmeyen bir meyvedir bu nedenle bizim bölgemizin iklimine rahatlıkla uyum sağlayabilmiştir. Ağacı 6 ayda meyve verecek olgunluğa erişiyor. Daha çok Avrupa ülkeleri tarafından tercih ediliyor. Papaya yetiştiriciliğine Türkiye’de öncülük eden Hidayet Coşkun hobi olarak başladığı papaya yetiştiriciliğinde şimdi ihracat yapan bir üretici oldu. Bu açıdan bakıldığında papaya ülkemiz için katma değer sağlayacak potansiyele sahiptir.” ifadelerini kullandı.

Papayanın sağlık açısından da büyük faydaları olduğuna dikkati çeken Gürbüz; “Papaya, portakaldan daha zengin bir içeriğe sahiptir. Karaciğer dostudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir bu nedenle de covit19’la mücadelede son günlerde daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Yüzde yüz organik olarak yetiştirilen papaya ihraç edilen katma değeri yüksek meyveler arasında yer alıyor. Genellikle Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin