Adana Güney Haber

ÇULHAOĞLU: NARENCİYE ÜRETİCİSİ RAHATSIZ

ÇULHAOĞLU: NARENCİYE ÜRETİCİSİ RAHATSIZ
366 views
20 Ekim 2020 - 1:31

İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu yaptığı basın açıklamasında; “Narenciye ihraç eden üreticilerimiz, bazı büyük market zincirlerin anlaştıkları İnternet firmaları aracılığı ile narenciyeyi maliyetlerin altında satış yaptırarak haksız rekabete yol açmaktadırlar. Bunlar olurken de piyasayı yönetemeyen iktidar sessiz kalmayı tercih etmektedir” dedi.

(HABER MERKEZİ)- İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu “ İktidar üreticilerimizin yanında yer almalı, haksız rekabete ve zamlara artık dur demelidir” dedi.

Çulhaoğlu yaptığı basın açıklamasında; “Narenciye ihraç eden üreticilerimiz, bazı büyük market zincirlerin anlaştıkları İnternet firmaları aracılığı ile narenciyeyi maliyetlerin altında satış yaptırarak haksız rekabete yol açmaktadırlar. Bunlar olurken de piyasayı yönetemeyen iktidar sessiz kalmayı tercih etmektedir. İktidardan umudunu kesen üreticilerimizde hak arayışlarını haksız rekabet gerekçesi ile mecburen Rekabet Kurumu Başkanlığına götürmek zorunda kalmıştır.

Market zincirlerin internet firmaları aracılığı ile mallarını haksız rekabete yol açacak şekilde satışa sunması sonucu narenciye ihracatçımızın limon satış fiyatı dalında toptan 2,20 TL’den 1,80 TL’ye, Avrupa satış fiyatı 80 cent’ten 70 cent’e düşmüş böylelikle bizim üreticimiz zarar ederken, yabancı ülkelerin çiftçileri bu işten karlı çıkmıştır. Bunun bir başka olumsuz göstergesi ise iç piyasadaki üreticinin mandalinası toplanmış, sarartılmış, ambalajlanmış toptan satış fiyatı 4-4,5 TL’den 3,5 TL’ye gerilemiştir.

İç piyasada mevsimsel ürünlerde fiyatlarda gerileme olmamasının nedeni ise üreticilerimiz değil, iktidar tarafından akaryakıta yapılan fahiş zamlardır. Akaryakıta yapılan zamlar haliyle nakliye bedellerini de artırmış ve vatandaşımız pahalı narenciye yemek durumunda kalmaya devam etmek zorunda bırakılmıştır.

Kendi saltanat ve şatafatlarından ödün vermeden bütün cefayı millete yükleyen bu sistemden kurtulmak için güçlü parlamentonun biran önce tesis edilmesi lazımdır. Bunun için iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistem artık kaçınılmaz bir şekilde ihtiyaç olmuştur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin