Adana Güney Haber

DİJİTAL DÖNÜŞÜM İLE BİRLİKTE ELEKTRONİK MUHASEBE UYGULAMALARININ ÖNEMİ ARTIYOR

DİJİTAL DÖNÜŞÜM İLE BİRLİKTE ELEKTRONİK MUHASEBE UYGULAMALARININ ÖNEMİ ARTIYOR
528 views
01 Nisan 2021 - 1:06

Paraşüt Atlas’ın yeni yürürlüğe alınan düzenlemeleri ve bu gelişmelerin mali müşavir ve mükelleflerine etkilerini ele aldığı webinar serisi, Mali Müşavir Alper Erdem’in katılımıyla düzenlenen ilk etkinlikle başladı. Son yıllarda etkisini artıran dijital dönüşüme en hızlı uyum sağlayan meslek gruplarından birinin mali müşavirlik olduğunu söyleyen Erdem, “Yalnızca mükellefler değil, Gelir İdaresi Başkanlığı da bu dönüşüme hızla uyum sağlayıp modern uygulamaları süreçlerine dahil ediyor. Bu kapsamda elektronik muhasebe uygulamaları da her geçen gün mesleğimiz için daha önemli hale geliyor” dedi.

(HABER MERKEZİ)- Paraşüt Atlas’ın yeni yürürlüğe alınan düzenlemeleri ve bu gelişmelerin mali müşavir ve mükelleflerine etkilerini ele aldığı webinar serisi, Mali Müşavir Alper Erdem’in katılımıyla düzenlenen ilk etkinlikle başladı. Son yıllarda etkisini artıran dijital dönüşüme en hızlı uyum sağlayan meslek gruplarından birinin mali müşavirlik olduğunu söyleyen Erdem, “Yalnızca mükellefler değil, Gelir İdaresi Başkanlığı da bu dönüşüme hızla uyum sağlayıp modern uygulamaları süreçlerine dahil ediyor. Bu kapsamda elektronik muhasebe uygulamaları da her geçen gün mesleğimiz için daha önemli hale geliyor” dedi.

Mali müşavirler için özel olarak geliştirilen ücretsiz veri aktarım ve mükellef yönetim uygulaması Paraşüt Atlas, webinar serisine başladı. Mali müşavirlerin hem mükellefleriyle iş akışlarını kolaylaştırmalarını hem de mesleki yüklerini hafifletmelerine yardımcı olacak güvenilir ve kaliteli içerik kaynakları sunmayı hedefleyen webinar serisinin ilk etkinliği, Mali Müşavir Alper Erdem’in katılımıyla gerçekleşti.

ERDEM: “MEVZUATLAR GİBİ TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ DE YAKINDAN TAKİP ETMELİYİZ”

Mali müşavirlik mesleğinin dijital dönüşüme hızla adapte olduğunu söyleyen Mali Müşavir Alper Erdem, “Teknolojik gelişmeler, bilgisayar ve yazılım alanlarında ortaya çıkan yenilikler, büyük veri, veri madenciliği, yapay zeka, endüstri 4.0. gibi dönüşümler, maliye ve muhasebe alanında da etkisini gösteriyor. Mali müşavirler bu sürece en hızlı uyum sağlayan meslek grupları arasında yer alıyor. Benzer şekilde şirketler ve vergi mükellefleri de kendilerini bu sürece uyumlu hale getiriyor. Ancak diğer taraftan Gelir İdaresi Başkanlığı çok daha hızlı bir şekilde sürece adapte olarak, modern uygulamaları vergisel süreçlere dahil ediyor. Bu dönüşüme yetişmek için sadece mevzuatları değil, dijital ve teknolojik gelişmeleri de yakından takip etmemiz gerekiyor” dedi.

“ELEKTRONİK MUHASEBE UYGULAMALARI FARKLI SEKTÖRLERDE HIZLA YAYGINLAŞIYOR”

Elektronik muhasebe uygulamalarının maliye ve denetim sisteminde giderek daha büyük önem kazandığına dikkat çeken Alper Erdem, şöyle devam etti; “Elektronik muhasebe uygulamaları artık ekonomik reform paketlerinde dahi gündem maddesi haline gelen bir konu. Kapsamının sürekli genişlemesinin yanı sıra bu uygulama kapsamına alınan sektörlerin sayısı da artıyor. Söz gelimi sağlık sektöründe bulunan firmalar SGK ile sözleşme olması şartına bağlı olarak, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren e-fatura ve e-arşiv fatura sistemine zorunlu olarak geçiş yapacak. Elektronik muhasebe uygulamaları hızla yaygınlaşırken mali müşavirler olarak bizler de bu geçişleri tamamlamalı, mükelleflerimizin aksiyon almalarını sağlamalıyız.”

GÜNDEMDEKİ SON DEĞİŞİKLİKLER TÜM YÖNLERİYLE ELE ALINDI

Paraşüt Atlas webinar serisinin ilk etkinliğinde, mali müşavirleri yakından ilgilendiren tebliğlerdeki son değişiklikler ve gündemdeki konular değerlendirildi. Mali mühür sistemindeki yenilikler, BA/BS sistemindeki güncellemeler, yeni açıklanan ekonomi reform paketi, çalışma düzeni ve ödeneklerdeki son değişiklikler ile sağlık hizmetlerindeki yeni uygulamaların da masaya yatırıldığı etkinliğin son bölümünde ise Alper Erdem katılımcıların sorularına yanıt verdi.

Paraşüt Atlas webinar’ları, alanında uzman isimlerin katılımıyla temassız muhasebe, güncel mevzuat yorumları, dijital dönüşüm uygulamaları, Covid-19’un sektöre etkisi ve mesleğin geleceği gibi konuların ele alınacağı etkinlikler ile devam edecek. Etkinlikleri düzenli bir şekilde takip etmek isteyenler, Paraşüt Atlas YouTube kanalına abone olarak ücretsiz gerçekleştirilecek webinar serisinden ve yayınlanacak yeni içeriklerden haberdar olabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin