Adana Güney Haber

DOĞRU: “İHRACATTAN DÖNEN OLMADI”

DOĞRU: “İHRACATTAN DÖNEN OLMADI”
8 views
20 Kasım 2019 - 14:01

Narenciye üreticileri için son yıllarda kabusa dönüşen Akdeniz meyve sineği ile mücadele bu yıl büyük başarı sağlandığını belirten Başkan Doğru, “Bu yıl Adana’dan ihraç edilen narenciye ürünlerinden geri dönen olmadı” dedi.

(HABER MERKEZİ)-Narenciye üreticileri için son yıllarda kabusa dönüşen Akdeniz meyve sineği ile mücadele bu yıl büyük başarı sağlandığını belirten Başkan Doğru, “Bu yıl Adana’dan ihraç edilen narenciye ürünlerinden geri dönen olmadı” dedi.

Son yıllarda meyve üreticilerini tehdit eden ve meyve ihracatına büyük darbe vuran Akdeniz meyve sineği ile mücadelede Adanalı üreticiler büyük başarı sağladı. Valilik ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü öncülüğünde belirli dönemlerde Akdeniz meyve sineği ile entegre olarak mücadele eden narenciye üreticileri bu yıl yakalamış oldukları başarıdan dolayı büyük mutluluk yaşıyor.

Akdeniz meyve sineğinin geçmiş yıllarda meyvelere büyük zarar verdiğini belirten Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, “Akdeniz meyve sineği ile mahsule büyük zarar veriyor. Yüz binlerce ton meyve bir gecede yok olabiliyor. Ayrıca Akdeniz meyve sineği görülen meyveler yurtdışında talep görmüyor. Ayrıca üreticinin hasat edip yurtdışına gönderildiği TIR’lar dolusu ürün içinde bir tane Akdeniz meyve sineği olma bile gümrükten geri gönderiliyor. Ayrıca yine Akdeniz meyve sineği ile mücadele kullanılan zirai ilaç kalıntıları da yine meyvelerin gönderildikleri ülkenin gümrük kapısında geri gönderiliyor, yolla geçen zaman ise o mahsulün tamamen çöpe gitmesine neden oluyordu. Bu da üreticiye büyük mağduriyet yaşatıyordu” dedi.

AKDENİZ SİNEĞİ İLE MÜCADELE DE BÜYÜK BAŞARI

Adana’dan ihraç edilen meyvelerin bu yıl hiç birinin geri dönmediğini belirten Başkan Doğru, “Akdeniz sineği ile bu yıl Adana Valiliği ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinesinde bütün çiftçiler olarak toplu bir şekilde aynı dönemde mücadele ettik. Yapılan bu entegre mücadele sonuç verdi ve bunun sonucunda da ürünlerimize bu yıl Akdeniz meyve sineği zarar veremedi. Limon, mandalina, portakal ve greyfurtta bu yıl ihraç edilen ürünlerin hiç biri geri gönderilmedi. Bu gerçekten çok önemli bir başarı. Bu başarıyı Adanalı üreticiler olarak hep birlikte sağladık” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin