logo

Domates serada para etmiyor, Tezgahta yanına yaklaşılmıyor

Domates fiyatları manav ve pazarcı tezgahlarında rekor kırarken, domates üreticileri seralarda üretmiş oldukları domatesi satamamaktan şikayetçi. Üreticiler, serada üretilen domatesin yeteri kadar iç piyasaya sürülmemesi nedeniyle fiyatların daha da yükseldiğine dikkat çekiyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Domates fiyatları manav ve pazarcı tezgahlarında rekor kırarken, domates üreticileri seralarda üretmiş oldukları domatesi satamamaktan şikayetçi. Üreticiler, serada üretilen domatesin yeteri kadar iç piyasaya sürülmemesi nedeniyle fiyatların daha da yükseldiğine dikkat çekiyor.

Domates fiyatlarının 6 liraya kadar çıkmasına tepki gösteren üreticiler, serada domatesi 2 TL ile 2 buçuk TL arasında değişen fiyatlarla sattıklarını belirttiler. Üreticinin elinden çıkan domatesin tüketiciye ulaşıncaya kadar fiyatının 2 katından daha da fazla yükseldiğini belirten çiftçi, bu durumda en fazla zararı kendilerinin gördüğünü kaydetti.

Rusya’nın domates ihracatı için Türkiye’ye kapılarını açması nedeniyle bu yıl çok sayıda sera üreticisinin domates yetiştirdiğini kaydeden domates üreticisi Avni Sakallı “Bu yıl iç piyasada fiyatların aniden yükselmesi en fazla üreticiyi vurdu. Şuanda domates fiyatları ateş pahası, pek çok insanın alım gücünün üzerinde. Bu nedenle domatesin iç piyasadaki tüketimi düştü. Bu durumdaysa domates üreticinin elinden kaldı. Şuanda seralarda domatesin fiyatı 2 lira ile 2 buçuk lira arasında satılıyor. Ancak manavlarda ve pazarlarda bu fiyatın 2 katının da üzerine çıktığını görüyoruz.” dedi.

Serada para etmeyen domatesin pazarlarda 6 lirayı bulan fiyatlardan satıldığını görünce şaşırıp kaldıklarını belirten Avni Aksallı; “Ekiminden hasadına kadar ürünün tüm yükünü üreticiler olaak bizler çekiyoruz. İlaçlama ve diğer birçok maliyetine de katlanmak durumundayız. Emek verdiğimiz ürün para etsin emeğimizin karşılığını alalım istiyoruz. Ancak alamıyoruz. Bir kendi sattığımız fiyatlara bakıyoruz bir de pazarlardaki, manavlardaki fiyatlara bakıyoruz. Şaşırıp kalıyoruz. Diğer bir sorunumuz da tüccarların domates almak istememesi. Şuanda iç pazarı doyuracak kadar domates var. Buna rağmen tüccarlar seralarda üretilen domatesi almak istemiyor. Piyasaya çok az miktarda, yani talebin çok altında domates sürülüyor. Bu da fiyatların daha da tırmanmasına neden oluyor. Bu durumda üretici, ürettiği domatesi satamıyor.” şeklinde konuştu.

Share
169 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.