logo

25 Mayıs 2019

“Dünyanın her yerinden girişimciyi ağırlayabilecek potansiyele sahibiz”

ÇUKUROVA SİFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “Çukurova, Ortadoğu’ya yakınlığının yanı sıra demir, deniz ve karayolu bağlantıları, yetişmiş işgücü, dinamik iş dünyası ve sivil toplum örgütleri ile de Sosyo-kültürel açıdan da gelişmiş bir bölgedir. Yeni yatırımlar ve teşvikler, Çukurova’yı Türkiye’nin geleceğinde önemli bir rol üstlenecek konuma ulaştıracaktır” dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)- Yerelden başlayacak yeni bir kalkınma modelini tartışmaya açan TÜRKONFED ve İPM işbirliği ile hazırlanan ‘Kent-Bölge: Yerel Yönetimde Yeni Dinamikler Raporu’nun, Adana ve Mersin’e özel sonuçları, Çukurova SİFED desteği ve MESİAD ev sahipliğinde düzenlenen toplantı ile açıklandı.

Toplantıda Adana ve Mersin’in oluşturduğu Çukurova’nın, tarım ve enerjide önemli bir potansiyeline sahip olduğunu kaydeden ÇUKUROVA SİFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “Çukurova, Ortadoğu’ya yakınlığının yanı sıra demir, deniz ve karayolu bağlantıları, yetişmiş işgücü, dinamik iş dünyası ve sivil toplum örgütleri ile de sosyo-kültürel açıdan da gelişmiş bir bölgedir. Yeni yatırımlar ve teşvikler, Çukurova’yı Türkiye’nin geleceğinde önemli bir rol üstlenecek konuma ulaştıracaktır” dedi. Sönmez, şöyle konuştu:

“Çukurova yetişmiş insan gücü, üniversite-akademi ve genç nüfusuyla; eğitim ve sosyo-kültürel gelişmişlik açısından da yerelin dinamiklerini harekete geçirecek fırsatlarıyla öne çıkmaktadır. Ülkemizin önemli lojistik, antrepo ve liman altyapısının yanı sıra turizm, hizmet ve mutfak kültürüyle gastronomi turizmi altyapısıyla bilinen Çukurova, atılacak stratejik adımlarla Türkiye’nin parlayan yıldızı olmaya adaydır. Çukurova’nın verimli ekonomik habitatını, stratejik yatırımlar, bölgesel ve sektörel teşvikler ve yeni teknoloji eko-sistemine yönelik adımlarla geliştirmemiz gerekmektedir. Ulusal ve uluslararası platformlarda potansiyeli ile hak ettiği ilgiyi gören bölgemiz; şimdi merkezi ve yerel yönetimler ile iş dünyası kuruluşları, sivil toplum örgütleri, akademi dünyası ve üreten insan kaynağının birlikte ortaya koyacağı Yeni Çukurova Vizyonu ile önemli bir ivme kazanacaktır. Yeter ki ülkemiz ve bölgemiz için geniş bir uzlaşma ile hep birlikte değer yaratma iradesini gösterelim. Ortadoğu’nun en güvenli sığınağı konumundaki Adana ve Mersin, dünyanın her yerinden yabancı girişimcileri ağırlayabilecek geniş bir yelpazeye, altyapıya, yatırım iklimine ve potansiyele sahip iki kenttir. Belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği halinde ulusal ve uluslararası yatırımcıların ilgisini Adana ve Mersin üzerine çekebilmek amacıyla yeni girişimlerde bulunmalıdır.”

Share
200 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.