hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

“ Ekmek Üretiyoruz, Ekmeğe Muhtaç Olduk! ”

Son Güncelleme :

27 Haziran 2014 - 1:37

/ 534 views kez okundu.
“ Ekmek Üretiyoruz, Ekmeğe Muhtaç Olduk! ”

Adana S.S. Ekmekçiler Temin ve Tevzi Kooperatifi Başkanı ve Fırıncılar Odası Başkan Vekili Ali Tekin fırıncı esnafının zor durumda olduğunu belirterek yetkililerden yardım istedi:
“ Ekmek Üretiyoruz, Ekmeğe Muhtaç Olduk! ”

FIRINCILAR (1)
Adana S.S. Ekmekçiler Temin ve Tevzi Kooperatifi Başkanı ve Fırıncılar Odası Başkan Vekili Ali Tekin Güney Haber Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada fırıncı esnafının zor durumda olduğunu ve birçok fırıncının da işyerini kapatma noktasına geldiğini belirterek, buna en büyük etkenin korsan fırınların ve Büyükşehir Belediyesi’nin işletmesinde olan halk ekmeklerinin olduğunu söyledi. Tekin, “Türkiye’nin hiçbir ilinde Halk Ekmeği ile normal ekmek arasında 40 kuruş gibi fiyat farkı yok. Bizler hiçbir zaman Halk Ekmeği’ne karşı değiliz, tabii ki memlekette bu kadar fakir-fukara varken Belediye hizmet verecek vatandaşlarımız ucuz ekmek yiyecek. Ama bu fiyatı verirken de bizlerinde mağduriyeti düşünülmeli” dedi.
ADANA(GÜNEY HABER)- Adana S.S. Ekmekçiler Temin ve Tevzi Kooperatifi Başkanı ve Fırıncılar Odası Başkan Vekili Ali Tekin, fırıncı esnafının çok zor günler geçirdiğini ve birçoğunun kapatma noktasına geldiğini vurgulayarak, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Adana Valisi Mustafa Büyük’ten destek istedi.
Adana S.S. Ekmekçiler Temin ve Tevzi Kooperatifi Başkanı ve Fırıncılar Odası Başkan Vekili Ali Tekin Güney Haber Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada fırıncı esnafının zor durumda olduğunu ve birçok fırıncının da işyerini kapatma noktasına geldiğini belirterek, buna en büyük etkenin korsan fırınların ve Büyükşehir Belediyesi’nin işletmesinde olan halk ekmeklerinin olduğunu söyledi.
Ali Tekin yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:
“Adana S.S. Ekmekçiler Temin ve Tevzi Kooperatifimize bağlı 153 üyemiz var. Odaya kayıtlı 350 üyemiz var Adana’da kayıtlı olarak yaklaşık 500’e yakın fırından insanlar ekmek paralarını kazanıyor. Her fırında ortalama 10 işçinin çalıştığını düşünürseniz 5 bin kişi yapar, bir de bunların bakmakla yükümlü olduğu kişileri göz önüne alırsak çok büyük bir kitle olur. Yani bizler küçümsenecek bir kitle değiliz. Bu yüzden şu günlerde çok zor günler geçiren fırıncı esnafına yetkililerin destek olmasını istiyoruz. Bizim en büyük sorunumuz korsan fırınlar ve Türkiye’nin hiçbir ilinde bu kadar düşük fiyatla satılmayan Adana Büyükşehir Belediyesi’nin ürettiği Halk Ekmekleri. Adana’da odaya ve kooperatife kayıtlı üyelere verilen rayiç ekmek satış fiyatı 70 Kuruş ile 90 Kuruş arasında değişiyor. Aslında satış fiyatımız 90 Kuruş fakat bu fiyata ekmek satamıyoruz çünkü Halk Ekmeği 40 Kuruş. Türkiye’nin hiçbir ilinde Halk Ekmeği ile normal ekmek arasında bu kadar fiyat farkı yok. Bizler hiçbir zaman Halk Ekmeği’ne karşı değiliz, tabii ki memlekette bu kadar fakir-fukara varken Belediye hizmet verecek vatandaşlarımız ucuz ekmek yiyecek. Ama bu fiyatı verirken de bizlerinde mağduriyeti düşünülmeli”FIRINCILAR (4)

ÖDEDİĞİMİZ VERGİLERLE BİZİMLE REKABET EDİLİYOR
Ali Tekin, fırıncı esnafının ödediği vergilerle fırıncılara rekabete giren Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirerek, “Geçen yıl Ramazan ayında Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz vatandaşlara jest olsun diye Halk Ekmeğini Ramazan ayı boyunca 10 kuruş daha ucuz satacağını açıklayarak bunu da büyük reklam panolarında duyurdu. Daha önce 50 kuruş olan belediye ekmeği 40 kuruşa düştü. Ramazan ayı bitti işte ikinci Ramazan ayı geldi hala belediye ekmeği 40 kuruş. Unun kilosu 62 ile 63 kuruş arasında değişiyor. Bunun mayası var, küncüsü var. Yakacak olarak elektriği, odunu, fındıkkabuğu var. İşçilik, vergi, işyeri kirası derken girdi maliyetleriyle her türlü zarar ediyoruz. Bizler 70 ile 90 kuruşa sattığımız ekmekten zarar ederken, Belediye sattığı ekmeğin kökünden zarar ediyor. Bu zarar yine bizim ödediğimiz vergilerle karşılanıyor. Bunu özelikle vurguluyorum Halk Ekmeği’ne karşı değiliz, hiçbir zamanda olmadık. Vatandaşımız ucuz ekmek yesin, bu hizmeti sağlarken de devletimiz, belediye zarar da etmesin, kar da etmesin. Bu işe bir denge getirilsin. Ne bizler mağdur olalım ne belediye zarar etsin ne de vatandaş mağdur olsun” dedi.

FIRINCILAR (6)KORSAN ÜRETİCİLER DENETLENSİN
Uncuya, mayacıya, küncü satıcısına, yakacak satıcısına borçlandıklarını ve tüm bu malzemelere ancak borçlanarak aldıklarını söyleyen Tekin, “Adana’da ekmek üretiminin yüzde 15 ile 20’sini belediye üretiyor, yüzde 10 ‘na yakın bir rakamı korsan üreticiler gerçekleştiriyor, birde işyeri ruhsatında pastacı, unlu mamül yazanlar ekmek üretiyor biz gerçek fırıncılar bu işten hiçbir kazanç elde edemiyoruz. Öncelikle kayıt dışı korsan diye tabir ettiğimiz fırıncıların mutlaka kayıt altına alınması ve bunların denetlenmesi lazım. Kayıt altında olup iş yeri açma ruhsatında unlu mamuller, pastacı yazanların ekmek üretmeleri denetlenmeli. Yani herkes kendi işini yapmalı. Bu denetimler sıklaştırılıp gerekli önlemler alınırsa bizler biraz olsun rahatlamış oluruz. İşimizi borçla yapıyoruz, ekmek kapımızı borçla kapatıyoruz. Bizlere üvey evlat muamelesi yapılmasın. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü’den ve Adana Valimiz Mustafa Büyük’ten sorunlarımıza çözüm bulmalarını istiyoruz. Özellikle Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün derdimize ortak olmasını sıkıntılarımızın ne kadar büyük olduğunu ve belediye bünyesinde zararına ekmek üreten fabrikalarında ürettikleri ekmek fiyatlarını fakir-fukara vatandaşı da mağdur etmeyecek bir şekilde bir fiyat ayarlaması yapmasını bekliyoruz. Belediyemiz zarar da etmesin kar da etmesin. Büyük bir kitleye hitap eden bizlerde mağdur olmayalım. Ekmeğimizi kazanmak için ekmekten kazanmalıyız” şeklinde konuştu.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER