Adana Güney Haber

Ekonomiye 500 Milyon TL Katkı Hedefleniyor

Ekonomiye 500 Milyon TL Katkı Hedefleniyor
263 views
17 Ağustos 2020 - 2:03

Hatay’ın Amik Ovası’nda, 600 bin dekar araziyi sulayacak, 200 bin dekar araziyi de taşkından koruyacak Reyhanlı Barajı tamamlanarak su tutmaya başladı. Bölge tarımının can damarı olacak olan baraj tüm aşamalarının tamamlanması ile birlikte ülke ekonomisine yıllık 500 Milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiği ifade ediliyor.

(HABER MERKEZİ)- Hatay’ın Amik Ovası’nda, 600 bin dekar araziyi sulayacak, 200 bin dekar araziyi de taşkından koruyacak Reyhanlı Barajı tamamlanarak su tutmaya başladı. Bölge tarımının can damarı olacak olan baraj tüm aşamalarının tamamlanması ile birlikte ülke ekonomisine yıllık 500 Milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiği ifade ediliyor.

Hatay’da tarım arazilerinin sulanması ve taşkınlardan korunması amacıyla inşa edilen, 584 bin 640 dekar sulama kapasiteli Reyhanlı Barajı’nda yapılan çalışmalar ve gelinen durum hakkında incelemeler yapıldı. DSİ 6.Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, Bölge Müdür Yardımcısı Cengiz Han Kılıçaslan ve 63. Şube Müdürü Mehmet Ekinci Reyhanlı Barajı’nda incelemelerde bulunarak bölge ve ülke ekonomisine ciddi katkıları olacak olan Reyhanlı Barajında incelemelerde bulundular.

Reyhanlı Barajının sadece bölge ekonomisine değil ülke ekonomisine de çok büyük katkılar koyacağını belirten Devlet Su İşleri 6.Bölge Müdürü Meehmet Akif Balta; “Reyhanlı Barajımız tamamlanmış ve su tutmaya başlanmıştır. Yapılacak sulu tarım sayesinde hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Projenin tüm aşamaları ile tamamlanması sayesinde 2020 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 500 Milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. Bu yönüyle sadece bölge için değil ülkemiz ekonomisi için de önemli bir yatırımdır. 480 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip Reyhanlı Barajı, Amik Ovası’nda yaklaşık 600 bin dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Baraj ayrıca 200 bin dekar alanın da taşkından korunmasını sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin