logo

Eksper raporu zorunlu oluyor

İkinci el otomobil pazarında 1 Nisan 2019 itibariyle yeni bir dönem başlıyor. 1 Nisan’dan itibaren ikinci el araç alım satımlarında ekspertiz raporu olmadan noterler satış işlemini gerçekleştiremeyecek. Eksper raporlarını ise Türk Standartları Enstitüsünden Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne işletmeler verebilecek.

ADANA (GÜNEY HABER)-İkinci el otomobil pazarında 1 Nisan 2019 itibariyle yeni bir dönem başlıyor. 1 Nisan’dan itibaren ikinci el araç alım satımlarında ekspertiz raporu olmadan noterler satış işlemini gerçekleştiremeyecek. Eksper raporlarını ise Türk Standartları Enstitüsünden Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne işletmeler verebilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el araç alım satımları ile ilgili yönetmelikte yapılan yeni düzenlemeye göre 1 Nisan 2019 tarihi itibarıyla arıza, kaza, kilometre ve değişen parçaları gizleyerek mağduriyet oluşturan satışların önüne geçilmesi için satış öncesi araçlara ekspertiz kontrolü yaptırma zorunlu olacak. Yeni yönetmelik motorlu taşıt ekspertizlerine de standart getiriyor.

Noterlerin her ekspertiz raporunu dikkate almayacağını belirten galerici esnafı Seçkin Gülbeyi, “Nisan ayı itibarıyla ikinci el araç alım satımlarında, alıcı kendisini biraz daha güvende hissedecek. Çünkü 1 Nisan tarihi itibarıyla ikinci el araç alım satımı öncesinde, satılacak aracın ekspertiz kontrolünden geçmesi gerekiyor. Çünkü ekspertiz raporu olmadan noter satış işlemini gerçekleştiremeyecek. Noterler her ekspertiz raporunu da kabul etmeyecek, noterler eksper raporunu veren firmanın Türk Standartları Enstitüsünden Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip olmadığını kontrol edecek” dedi.

EKSPERTİZ RAPORLARI RESMİYET KAZANACAK

Ekspertizlerin araçları belirli testlerden geçirdikten sonra verdiği raporun yasal olarak herhangi bir bağlayıcı yönünün olmadığını belirten Gülbeyi, “Eksperlerin vermiş olduğu raporlarında artık bir önemi kalmadı. Çünkü, eksperler galericileri, galericiler eksperleri inandırıcı bulmuyor. Bu nedenle ikinci el araç almayı planlayan kişilerin kafası daha da karışıyor. İşte bu anlaşmazlığı ortadan kaldıracak yeni dönem başlıyor. Artık ekspertiz raporunu düzenleyen kişiler ekspertiz raporundaki bilgilerin taşıtın gerçek durumunu yansıtmasından sorumlu olacak. Satış işlemi sonrasında araçta ortaya çıkabilecek herhangi bir kusur veya arızadan ekspertiz raporunu veren firma sorumlu tutulacak. Verilen raporlar resmiyet kazanacak ve mahkemelerde bu raporlar delil olarak kabul edilecek.” ifadelerini kullandı.

Share
137 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.