Adana Güney Haber

Feke’ye lavanta turizmi

Feke’ye lavanta turizmi
95 views
01 Temmuz 2021 - 14:13

Adana’nın Feke ilçesinde son yıllarda artış gösteren lavanta tarlaları, güzellikleri ile kartpostallık görüntülere ev sahipliği yapıyor. Bu güzelliği yakından görmek ve fotoğraf çektirmek isteyenler de lavantaları daha yakından görmek için Feke’nin yolunu tutuyor.

(HABER MERKEZİ)- Adana’nın Feke ilçesinde son yıllarda artış gösteren lavanta tarlaları, güzellikleri ile kartpostallık görüntülere ev sahipliği yapıyor. Bu güzelliği yakından görmek ve fotoğraf çektirmek isteyenler de lavantaları daha yakından görmek için Feke’nin yolunu tutuyor. Özellikle kullanılmayan ve atıl durumda olan toprakları üretime açmak isteyenler lavanta yetiştiriciliğini tercih ediyorlar. Çok fazla bakım gerektirmemesi ve pazarlama imkanının fazla olması öte yandan da oldukça yüksek fiyatlardan alıcı bulması gibi nedenlerden dolayı üreticilerin sıcak baktıkları lavanta, güzel görüntüsü ile de turizme katkı koymaya devam ediyor.

Lavanta tarlalarını her zaman merak ettiğini ve bu güzellikleri yerinde görmek için Feke’ye geldiklerini kaydeden Ayşegül Kekeç; “Lavanta, hoş kokusu ile herkesi büyüleyen bir bitkidir. Hoş kokusunun yanı sıra lavanta tarlalarının bu güzelliği insanları mest etmeyi başarıyor. Lavanta tarlalarını ve hep internette görür, merak ederdik. Adana’da da ekimlerin artması ile birlikte yakından görme imkanına da sahip oldum. Bu güzellikleri yerinde görmek için ekim fazla yapıldığı Feke’ye geldik. Burası gerçekten gelinip görülmesi bir yer.” diye konuştu.

Lavanta yetiştiriciliğinin bölge kadınlarına da iş imkanı sunduğunu belirten Özlem Duymaz ise; “Feke’de lavanta yetiştiriciliği her geçen gün artıyor. Çünkü burada kıraç ve verimsiz toprak çok bulunuyor. Bunların yeniden üretime ve ekonomiye kazandırılmasının en iyi yolu da lavanta ekmek olduğu için Feke’de lavanta yetiştiriciliği her geçen gün artıyor. Artan üretimlerle birlikte bölgemizde yaşayan kadınlarımıza da iş imkanı doğmuş oluyor.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin