izmir escort
hava Orta
DOLAR 18,8142 % % 0.1
EURO 20,4012 % % 0.04
GRAM ALTIN 1.157,81 % % -0,27
ÇEYREK A. 1.893,02 % % -0,27
BITCOIN 437.944 % -3.239
SON DAKİKA

Geceleri Soba Dumanı Nefes Kesiyor

Son Güncelleme :

12 Ocak 2023 - 14:31

/ 234 views kez okundu.
<strong>Geceleri Soba Dumanı Nefes Kesiyor</strong>

Adana hem yaz aylarında hem de kış aylarında duman altında kalıyor. Her iki mevsimde de yaşanan ve hayatı olumsuz etkileyen yoğun duman karşısında Adanalılar zor anlar yaşıyor.
Yaz mevsiminde bazı çiftçilerin tarlalarındaki mahsulü hasat eder etmez hemen ardından başka bir tohum ekmek için tarlada hasat edilen bitkilerden kalan atıkları yakarak yok ederken çevreyi olumsuz etkiliyor. Bitki atıkları yakılırken ortaya çıkan yoğun duman şehrin üzerine adeta bir kara bulut gibi çöküyor. Sıcak hava bir yandan yoğun duman diğer yandan insanların sağlığını tehdit ediyor.
Yaz mevsiminin sona ermesi ve tarlada hasat edilecek mısır ve buğday gibi anızı yakılan bitki kalmayınca insanlar birkaç gün rahat nefes almıştı. Fakat şimdi kış mevsiminin gelmesiyle birlikte özellikle Adana’nın Güney mahallelerinde yakılan odun ve kömür sobalarından çıkan duman yine her akşam saatlerinde şehrin üzerine adeta kara bulut gibi çökerek insanlara adeta nefes aldırmıyor.
Her yıl olduğu gibi evlerde ısınma amacıyla kullanılan kalitesiz yakıtlar, yaşamı olumsuz etkilemeye başladı. Şöyle ki Adana şehir merkezinden geçen D 400 kara yolu başta olmak üzere ana cadde ve bulvarlarda akşamın ilk saatlerinden itibaren sürücülerin görüş mesafesi neredeyse 10 metreye kadar düşüyor.
Ayrıca insanlar nefes alıp verirken sanki bir yangın yerindeymiş gibi aldığı nefeste duman kokusuna ciğerlerinde hissediyor. Özellikle kentin güney mahalleleri başta olmak üzere merkez Yüreğir ve Sarıçam  ilçelerinde oluşan duman tabakası, insanların nefes almasını zorlaştırıyor. Her yıl tekrarlanan bu tablo karşısında vatandaşlar, en kısa sürede konuya çözüm üretilmesini istiyor.
Uzmanlar yaz mevsiminde yakılan anız ile kışın yakılan kalitesiz kömür ile yakıtların hem doğaya, hem de çevreye ve insan sağlığına ciddi zararlar verdiğini söylüyor. Peki, bu durumu ortadan kaldırmak için neler yapılması gerekiyor?
Elbette insanların Öncelikle bilinçlenmesi ve sergilemiş oldukları bu davranışın hem kendilerine hem de çevresindekilere zarar verdiğini farkına varması gerekiyor. Fakat insanlar, “Bunu sadece ben yapmıyorum, çoğunluk böyle yapıyor. Ben de yapsam ne fark eder.” anlayışı içerisindeler.
Aslında insanlar bu durumun farkında fakat bu olumsuz davranışlarından vazgeçemiyorlar. Yaşanan olumsuzluğun temelinde bu durum yatıyor. İşte bu noktada devletin ilgili kurumlarından devreye girmesi ve yaşanan hava kirliliğinin önüne geçilmesi konusunda yapılması gerekenleri uygulaması gerekmiyor mu?
Örneğin kalitesiz yakıtların kullanılmasının önüne geçilebilmesi için bu konuda uygulama yapılabilir. İşte tam bu noktada şu soruyu soracağınızı düşünüyorum; “Kalitesiz kömürler kaymakamlıklar eliyle dağıtılmıyor mu?”
Evet, bu konuyla ilgili toplumun genelinde aynı kanaat oluşmuş durumda. Ayrıca kaymakamlıkların vermiş olduğu kömürleri kullanan ve bu kömürleri yaktıklarında ortaya çıkan pis kokudan kendilerinin de rahatsız olduğunu söyleyen pek çok insan var.
Bu konuda yaşanan rahatsızlığı yetkililere aktardıklarını ifade eden yine çok sayıda insan var. Ya bu insanlar dağıtılan kömürleri hiç almayacaklar ya da yetkilerin gelen bu şikâyetleri dikkate almaları gerekiyor. Belki küçük bir köyde, küçük bir ilçede bu tür kalitesiz kömürler tüketildiğinde ortaya çok büyük hava kirliliği çıkmıyor. Fakat Adana gibi büyük şehirlerde yani nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde böyle sonuçlar ortaya çıkıyor.
Yaşanan olumsuz da ortadan kaldırmak için yapılması gerekenler belli Bunlar yapılmadığı sürece Adana’da yaşayan insanlar olarak bu hava kirliliğine yaşamak ve ciğerlerimize oksijen yerine karbonmonoksit gazı çekmek zorundayız.