Adana Güney Haber

Gram ile satılıyor

Gram ile satılıyor
63 views
02 Mayıs 2020 - 17:54

Anadolu mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesi olan kuru bamya kış yemeklerinin başında gelirken, fiyatıyla tepkilere neden oluyor. Kış mevsiminin başında fiyatı iyice artan kuru bamyanın fiyatı düşmeye başlasa da insanlar yine de kuru bamyayı gram gram alabiliyor.

(HABER MERKEZİ)-Anadolu mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesi olan kuru bamya kış yemeklerinin başında gelirken, fiyatıyla tepkilere neden oluyor. Kış mevsiminin başında fiyatı iyice artan kuru bamyanın fiyatı düşmeye başlasa da insanlar yine de kuru bamyayı gram gram alabiliyor.

Kış yemeklerinin başında gelen kuru bamya fiyatıyla dudak uçuklatıyor. Yaz mevsiminde taze bamyalar büyük bir özen ile kış mevsimi için kurutulurken, kışın ise fiyatı kat ve kat artış gösteriyor. Taze bamyanın kilosu yaz mevsiminde ortalama 8 TL’den satılırken, kurutulduktan sonra kilosu 200 TL’yi geçiyor.

Kuru bamyanın özellikle Kasım ve Aralık ayında yükseldiğini belirten baharatçı Orhan Mersinli, “İnsanlar artık yetiştirmiş oldukları bamyaları tazeyken satmak istemiyor. Çünkü kuru bamya üreticisine daha fazla para kazandırıyor. Özellikle kış mevsiminin başlarında kuru bamyanın fiyatı rekor seviyelere ulaşıyor. O yüzden insanlar daha çok kuru bamya satışı yapmaya çalışıyor.” dedi.

Kuru bamyada fiyatlar yüksek olunca vatandaşların da azar azar almaya özen gösterdiklerini belirten Orhan Mersinli; “Kuru bamya, kuru olarak satılan ürünler arasında pahalılık anlamında ilk sırada yer alıyor. İnsanların alım gücünü zorlasa da lezzetini bilenler az da olsa almaya özen gösteriyorlar. Zaten kilo ile alan hiç kimse çıkmıyor. İnsanlar alım güçleri nispetinde 15 liralık 20 liralık kuru bamya alarak pişiriyorlar. Kuru bamya, taze bamyaya göre daha lezzetlidir ve denememiş olanların da mutlaka bu lezzeti denemelerini tavsiye ederim. Fiyatının yüksekliği nedeni ile de üreticiler artık yazın ürettikleri bamyaları taze olarak satmaktansa kurutup öyle satmayı tercih ediyorlar.” diye konuştu.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin