logo

31 Mayıs 2017

Hurmada fiyat değişmedi

Ramazan ayında en fazla tüketilen yiyecekler arasında yer alan hurmanın fiyatı geçen yıla oranla değişmedi. Kalitesine göre hurma fiyatlarını değişiklik gösterdiğini söyleyen hurma satıcıları, en fazla en ucuza sattıkları hurmanın tüketildiğini belirtti.

ADANA (GÜNEY HABER)- Ramazan ayında en fazla tüketilen yiyecekler arasında yer alan hurmanın fiyatı geçen yıla oranla değişmedi. Kalitesine göre hurma fiyatlarını değişiklik gösterdiğini söyleyen hurma satıcıları, en fazla en ucuza sattıkları hurmanın tüketildiğini belirtti.

Gün boyu oruç tutan ve iftar saatinin gelmesiyle birlikte insanların oruçlarını açtıkları hurmada fiyat geçen yıla oranla aynı seviyelerde kaldı. Türkiye’de gelen yıl Ramazan ayından sonra Bakanlar Kurulu Kararı ile hurma ithalatındaki gümrük vergisi sıfırlanmıştı. Geçen yıl hurmanın fiyatı önemli ölçüde düşerken, dolar ve euro kur fiyatlarının yükselmesi ile birlikte hurma fiyatları, geçen yılki Ramazan ayı fiyatlarına yeniden yükseldi.

Adana’da hurma satan Ahmet Öztürk isimli esnaf, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında insanların hurmaya büyük önem verdiğini kaydetti. Ramazan ayında insanların oruçlarını açmak için hurma tükettiğini belirten esnaf Öztürk, Ramazan’da en fazla satılan ürünlerin başında hurmanın geldiğini kaydetti. Daha çok İran, Medine ve Kudüs hurması sattıklarını belirten Öztürk, “İran hurması 10 TL, Kudüs Hurmasının kilosu 50 TL olarak değişiyor. Tabi ki insanlarımız daha çok ucuz olanı tercih ediyor. Kudüs hurmasını daha çok tadını merak edenler yada o lezzete alışık olanlar tercih ediyor.” dedi.

Geçen yıla göre hurma fiyatlarında önemli bir değişme olmadığını söyleyen hurma satıcıları, bu nedenle bu yıl hurmaya daha fazla ilgi olduğunu ifade etti. Hurma satışlarının daha çok akşam saatlerine doğru yaptıklarını belirten esnaf, “İnsanlar hurma alırken az az alır. Yani kilo olarak değil de daha çok gramla satın alır. Aslında hurma çok çabuk bozulan besin maddesi değil. Uygun saklama koşullarında yıllarca bile bozulmadan durabilir. Ama yinede insanlar hurmayı az ve öz alır.” diye konuştu.

Share
462 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.