hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

İşçiler BES’i sevdi

Son Güncelleme :

28 Haziran 2017 - 0:48

/ 368 views kez okundu.
İşçiler BES’i sevdi


Bireysel Emeklilik Sistemi’nde, 1 Nisan 2017 tarihi itibarıyla ikinci etap da başlarken, 1 Temmuz’a ise 3. etap devreye girecek ve tasarruf yapmak isteyen işçiler, yapılan kesintinin uzun vadede kendileri için yararlı olacağını söyledi

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Türkiye’de 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla geçiş yapılan Bireyssel Emeklilik Sistemi, kademeli olarak işletmeler çalışan sayılarına göre yeni sisteme geçiş yapıyor. İlk etapta bin ve üzeri çalışanı bulunan işletmelerde çalışan işçiler sistemi tabi edilirken, 1 Nisan tarihi itibarıyla 250-999 çalışanı bulunan işletmelerde Bireysel Emeklilik Sistemi’ne geçiş yapıldı. Sırada ise 3. etap bulunuyor. 1 Temmuz’da devreye girecek Bireysel Emeklilik Sistemi’nde bu kez de çalışan sayısı 100-249 olan işletmeler dahil edilecek. 1 Ocak 2019 tarihinde ise tüm işletmelerde işçi statüsünde çalışanlar Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edilmiş olacak.

Türkiye’de BES sistemine geçilmeden önce, yeni sistem büyük tartışmalara neden olmuştu. ‘Zorunlu’ yada ‘Otomatik’ tasarruf sistemi olarak anlatılan Bireysel Emeklilik Sistemi şimdilerde ise işçilerin devletten de katkı alarak tasarruf yapmasını sağlıyor. Bireysel Emeklilik Sistemi ile para biriktirmeye başladıklarını kaydeden işçiler, yeni sistemi sevdiklerini kaydetti.

Para biriktirmenin ve para tutmanın zorluğuna dikkat çeken Gökhan Çiçekçi isimli işçi, “Maaşımızdan 3-5 kuruş ayırmaya çalışıyoruz. Hatta bazen maaşımızın tamamını da çekmiyoruz. Bankada 2-3 kuruş bırakmaya çalışıyoruz. Ancak yine de olmuyor. Bankada bırıktağımız parayı da iki-üç gün sonra yeniden çekiyoruz. Para biriktirmek gerçekten çok zor. Para biriktirmeyi hep bir sonraki aya ertelediğimiz için daha da zorlanıyoruz.” dedi.

Türk insanının ancak BES sistemi ile para biriktirebileceğinin altını çizen Gökhan Çiçekçi, “Şuanda biz tek başımıza değiliz. Devletimiz ile birlikte para biriktiriyoruz. Bizim maaşımızdan para kesiliyor ama kesilen tutar oranında devlette ciddi katkı ve destek sunuyor. Buradaki amaç kesinlikle insanlara tasarrufu öğretmekten ziyade yaşatmak. BES geleceğe yatırım yapmamazı zorunlu hale getiriyor. Bu sisteme karşı çıkmak isteyenler oldu, ancak iyi ki onların dinleyen olmamış. Çünkü bu sistem sayesinde belkide binlerce insan ilk kez para biriktirmeye başlamış olabilir.” diye konuştu.

 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER