Adana Güney Haber

İTHAL BUĞDAYA 285 MİLYON 644 BİN 800 DOLAR ÖDENECEK

İTHAL BUĞDAYA 285 MİLYON 644 BİN 800 DOLAR ÖDENECEK
147 views
29 Kasım 2021 - 13:07

CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Toprak Mahsülleri Ofisi’nin gerçekleştirdiği Arpa ve Buğday ithalatı ile ilgili konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Orhan Sümer, “İthal tarım, hem yerli çiftçinin hem ekonominin belini büküyor.” Dedi.

(HABER MERKEZİ)-CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Toprak Mahsülleri Ofisi’nin gerçekleştirdiği Arpa ve Buğday ithalatı ile ilgili konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Orhan Sümer, “İthal tarım, hem yerli çiftçinin hem ekonominin belini büküyor.” Dedi.

Orhan Sümer, “Toprak Mahsülleri Ofisi geçtiğimiz gün 3 ayrı ithalat ihalesi gerçekleştirdi. Ekmeklik buğday, Arpa, Ham Ay Çiçeği Yağ ithal etmek için ödenecek para tam 285 Milyon 644 Bin 800 Dolar.

Defalarca yerli tarımın ve çiftçinin desteklenmesi gerekiyor dememize rağmen ithal tarım politikalarına devam ediliyor. Türkiye’de ithal edeceği bu arpa ve buğdayı yerli çiftçi eliyle üretseydi bu paraları ödemek zorunda kalmayacaktı.” Dedi

Orhan Sümer, “AKP İktidarının tarım politikaları incelendiğinde herkes bir akıl tutulması yaşandığını görecektir. Madagaskar’dan börülce ithal ediyoruz. Öyle ki bahsettiğimiz ülkede 40 yıldır ağır kuraklık yaşanıyor. Yani toprakları verimli değil. Halkının yüzde 70’i günlük 1 dolar gelire sahip ve ülkede büyük kıtlık yaşanıyor. Böyle bir ülkeden bakliyat ithalatımız yüzde 193 artmış durumda. Tarım Bakanlığı bu politikalarla artık sadace yerli çiftçiye değil ülkeye de ihanet içerisindedir.” Dedi.

Orhan Sümer, “AKP İktidarının ekonomi politikaları olduğu gibi tarım politikaları da hatalı. Ne yazık ki hepsi zincierleme bir şekilde bir birlerini etkiliyor. Defalarca yerli tarımın desteklenmesini, Türkiye’nin kalkınmasının yolunun planlı, teknolojik tarımsal faliyetlerden geçtiğini söyledik. Çiftçilerimiz neredeyse gün aşırı  eylem yapıyor. AKP İktidarı duymuyor. Buğdayın keşfedildiği topraklarda ithal buğday, ithal arpa kabul edilebilir bir politika değildir. 285 Milyon Dolar, yerli çiftçilerimize dağıtılsa hem daha verimli ürünler elde edilir hem de bu ekonomik kriz de döviz ödemek zorunda kalmazdık.” Dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    marmaris tekne turu