Adana Güney Haber

Kestane fiyatları cep yakıyor

Kestane fiyatları cep yakıyor
1.580 views
19 Aralık 2020 - 1:42

Kış mevsiminin vazgeçilmez lezzetlerinden olan kestane bu yıl fiyatının yüksekliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Çiğ kestanenin fiyatı 35 liraya kadar çıkarken vatandaşlar kestane fiyatlarındaki bu yükselmeye ise anlam veremiyorlar.

(HABER MERKEZİ)-Kış mevsiminin vazgeçilmez lezzetlerinden olan kestane bu yıl fiyatının yüksekliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Çiğ kestanenin fiyatı 35 liraya kadar çıkarken vatandaşlar kestane fiyatlarındaki bu yükselmeye ise anlam veremiyorlar.

Havaların soğuması ile birlikte satışa sunulan kestane bu yıl çok pahalı yeneceğe benziyor. Pişmiş kestanenin kilosu 100 lirayı bulurken çiğ kestane ise birçok satıcı da 35 liradan satılıyor. Kış mevsiminde özellikle sobanın üzerinde çıtır çıtır pişirilen kestanenin bu sene tadının kaçtığını belirten vatandaşlar ise, her şeyde yaşanan zamlar sonunda kestaneyi de vurdu şeklinde konuştular.

Kestanenin sezona hızlı bir giriş yaptığını ifade eden Kestane Satıcısı Şevket Ökten; “Kestane, kışın en çok tüketilen ürünlerin başında geliyor. Sobası olan sobasının üzerinde, sobası olmayan ocakta yada kestanecilerin pişirdiği pişmiş kestaneyi satın alarak bu lezzetin keyfini çıkarıyorlardı. Fiyat açısından da bugüne kadar bir aşırılık görülmemişti kestanede ancak bu yıl kestane sezonu hızlı ve oldukça bir şekilde açtı. Daha önce kilosunu en fazla 20 liradan sattığımız yaş kestane bu sene 35 lira oldu. Yani bu yıl kestanenin tadı biraz kaçtı.” ifadelerini kullandı.

Fiyatların yüksekliği nedeniyle geride bıraktığımız yıllara oranla satış yapamadıklarına değinen Ökten; “Fiyatlar yüksek olunca vatandaşlar da haliyle ‘kestane yemesek ne olur’ diyerek kestanenin yüzüne bakmıyorlar. Ancak bizler kestane satamazsak evimize ekmek nasıl götüreceğiz? İnanın vatandaşlar kadar yaşanan bu fiyat yükselişlerine bizler de tepkiliyiz. Fiyatlar düşük olursa bizim satışlarımız da yüksek olur. Bu fiyatlarda vatandaşlar haklı olarak kestane satın almama yolunu seçiyorlar.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin