Adana Güney Haber

KİRAZ ÜRETİCİSİ KAZANÇLI BİR YIL İSTİYOR

KİRAZ ÜRETİCİSİ KAZANÇLI BİR YIL İSTİYOR
160 views
31 Mayıs 2021 - 1:00

Bölgelere göre yetişme zamanları farklılık gösteren kiraz, pazarlarda ve manavlarda satılmaya başlansa da hasadın önemli bir bölümü Haziran ayında başında yapılıyor. Dallarında belirli bir büyüklüğe ulaşan ve hasat zamanını bekleyen kirazların üreticileri, kiraz hasadından bu yıl yüzlerinin gülmesini istiyorlar.

(HABER MERKEZİ)-Bölgelere göre yetişme zamanları farklılık gösteren kiraz, pazarlarda ve manavlarda satılmaya başlansa da hasadın önemli bir bölümü Haziran ayında başında yapılıyor. Dallarında belirli bir büyüklüğe ulaşan ve hasat zamanını bekleyen kirazların üreticileri, kiraz hasadından bu yıl yüzlerinin gülmesini istiyorlar.

Geride bıraktığımız yıl fiyatının oldukça düşük olması nedeni ile üreticisinin yüzünü güldürmeyen kirazın hasadına yaklaşık kısa bir süre kaldı. Önceki yıllarda yaşanan olumsuzlukları bu yıl yaşamak istemediklerini belirten kiraz üreticileri, bütün yıl bakımını yaptıkları ve hasat için artık gün saydıkları ürünlerinin hak ettiği paradan satılmasını dolayısıyla emeklerinin karşılığını almak istiyorlar.

Geçen yıl kiraz üreticisinin zararının çok büyük olduğunu bu yıl bereketli bir hasat geçirmek istediklerini belirten kiraz üreticisi Suat Dardan; “Geçen yıl hemen hemen bütün kiraz üreticileri büyük zarar etti. Kirazın hasat zamanına yakın kirazlarda hiç beklemediğimiz bir şekilde hastalık meydana geldi. Hastalık vurmayan kirazları bile alan çıkmadı. Bahçe sahipleri olarak tüccarların verdikleri düşük fiyatlara kirazlarımızı vermedik. Bu fiyata vereceğimize ağaçta çürüsün dedik öyle de oldu. Çünkü biz kiraz yetişene kadar o kadar ilaçlama, gübreleme yapıyoruz. Bir de kiraz toplanacağı zaman kirazı toplayacak olan işçilerin ücretlerini karşılamamız gerekiyor. Biz de ağaçta kalmasını tercih ettik. Umarız bu yıl daha bereketli ve üreticilerin emeklerinin karşılığını aldıkları bir yıl olur.” ifadelerini kullandı.

İnsanların para etmediği gerekçesiyle yavaş yavaş kiraz üretimlerini terk etmeye başladıklarını belirten Dardan; “Kiraz üreticiliği her yıl azalıyor. Çünkü insanlar yetiştirdikleri ürün para etmeyince kazanç getirecek diğer ürünlere yöneliyorlar. Ancak kiraz her zaman talep gören ve sevilen bir meyvedir. Meyve olarak kullanımının yanında farklı alanlarda da değerlendirildiği için para etmesi gerekiyor. İnşallah bu yıl kirazın para ettiği bir yıl olur.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    marmaris tekne turu